Czy jesteś meteoropatą?

Remigisz Szulc
20.03.2020

Meteoropatia, czyli negatywne reagowanie na zmiany pogody, spotyka się z dość powszechnym wyszydzaniem i bagatelizowaniem. Tymczasem coraz więcej osób musi się na co dzień zmagać z tym problemem, który na dłuższą metę jest nie tylko bardzo niekomfortowy, ale wręcz może być niebezpieczny dla zdrowia. Jakie są objawy meteoropatii? Czy można coś na to poradzić? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Czym objawia się meteoropatia?

Na początku wyjaśnijmy, że meteoropatia nie jest tym samym, co dość pospolite „łamanie w krzyżu na deszcz”. Osoby z tym problemem odczuwają bardzo nieprzyjemne dolegliwości zwiastujące zmianę pogody – czy to na lepszą, czy na gorszą. Są przy tym bardzo wrażliwe na nawet niezauważalne dla innych zmiany, chociażby lekki wzrost czy spadek ciśnienia, zachmurzenie, silne słońce, podwyższoną lub obniżoną wilgotność powietrza itd.

Nietrudno jest więc sobie wyobrazić, że meteoropatia to prawdziwe nieszczęście, które może wręcz odebrać radość z życia, skutkować zamknięciem się w czterech ścianach, a nawet prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych.

Typowe objawy meteoropatii to:

  • Bóle głowy i przedłużające się migreny
  • Problemy ze snem
  • Bóle kości i mięśni
  • Przygnębienie, wahania nastrojów
  • Stany depresyjne
  • Skoki ciśnienia

Podkreślamy przy tym, że wszystkie te objawy są bezpośrednio związane ze zjawiskami pogodowymi – nie wywołuje ich więc np. stres czy zmęczenie.

Uwaga!

U niektórych osób meteoropatia może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Przykładem będą ludzie cierpiący na schorzenia układu krążeniowego, u których nagła zmiana pogody może wywołać gwałtowne skoki ciśnienia i zwiększyć ryzyko zawału czy wylewu krwi do mózgu.

Czy meteoropatię można wyleczyć?

Meteoropatia nie jest chorobą, w związku z czym nie ma na nią żadnego lekarstwa. Co więcej, przyjmowanie jakichkolwiek środków farmakologicznych jest niezalecane z uwagi na potencjalne ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych. Można natomiast sięgać po herbaty i inne produkty na bazie ziół, zwłaszcza o działaniu uspokajającym czy ułatwiającym zasypianie.

W cięższych przypadkach dobre efekty może przynieść psychoterapia. Zaleca się również zwiększenie aktywności fizycznej, zwłaszcza na świeżym powietrzu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie