Cover-up, czyli specyficzny rodzaj tatuażu

Remigisz Szulc
29.09.2020

Jeszcze do niedawna tatuaże kojarzyły się nam jedynie ze światem przestępczym, ewentualnie z gwiazdami rocka czy marynarzami. Obecnie jednak stanowią ważny element popkultury i bardzo popularny sposób na ozdobienie swojego ciała czy wyrażenie własnych poglądów. Nie brakuje też osób, które wykonują sobie tatuaż z przyczyn… praktycznych. Z myślą o nich profesjonalne studia tatuażu oferują tzw. cover-up. Sprawdź, na czym to polega.

Czym jest cover-up?

Cover-up to w dosłownym tłumaczeniu: przykrycie czegoś. W tym przypadku chodzi o to, aby zasłonić nieestetyczny element na ciele ładnym tatuażem. Taką usługę oferują już właściwie wszystkie salony tatuażu, ale coraz częściej także gabinety kosmetyczne i kosmetologiczne oferujące np. makijaż permanentny.

Warto wiedzieć

Makijaż permanentny również może być zaliczany do kategorii zabiegów cover-up. W tym przypadku najczęściej chodzi o przykrycie ubytków w owłosieniu twarzy czy zamaskowanie mocnej niesymetryczności np. warg.

W świecie tatuażu cover-up najczęściej wykonuje się w celu zakrycia starej „dziary”, która została wykonana niefachowo i po latach wygląda bardzo źle, ewentualnie takiej, która przywołuje przykre wspomnienia. W tym celu zwykle najpierw rozjaśnia się stary tatuaż, a następnie przykrywa nowym, niekoniecznie wykorzystując poprzednie kontury.

Na popularności zyskuje również cover-up, którego celem jest przykrycie blizny na ciele. Na ten krok najczęściej decydują się kobiety, które za nic nie mogą się pozbyć widocznej blizny i chcą ją koniecznie zamaskować – tatuaż nadaje się do tego idealnie. Cover-up można zatem traktować w kategorii alternatywy dla laserowego usuwania blizn, czyli zabiegu, który nie zawsze okazuje się być skuteczny.

Czy każdą bliznę można pokryć tatuażem?

Niestety nie. Cover-up nie jest zalecany osobom, które mają skłonność do keloidów, czyli bliznowców. Nie zapominajmy, że samo wykonanie tatuażu wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry, co w tym przypadku może skutkować powstaniem nowych, doskonale widocznych nawet pod tuszem blizn.

Poza tym tatuowanie nie jest dobrym sposobem na zakrycie bardzo dużych blizn. Taki defekt i tak byłby dobrze widoczny, dlatego zaleca się tutaj raczej konsultację z kosmetologiem w kierunku przeprowadzenia zabiegu laserowego usuwania blizn.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie