Co zaostrza objawy alergii?

Marek Szydełko
04.04.2019

Życie z alergią nie jest łatwe, o czym wie każda osoba cierpiąca na dowolny rodzaj uczulenia. W Polsce zdecydowanie najczęściej diagnozuje się alergię na pyłki roślinne oraz roztocza. W walce z tym problemem pomagają farmaceutyki, jednak w niektórych sytuacjach także one okazują się nieskuteczne. Istnieją bowiem czynniki zaostrzające objawy alergii. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Zła jakość powietrza

Powszechnie uważa się, że osoby cierpiące na alergie z utęsknieniem czekają nadejścia zimy. To jednak wyłącznie mit. Zła jakość powietrza w okresie grzewczym powoduje wręcz zaostrzenie objawów alergii wziewnych. To zdecydowanie najgorszy czas dla alergików uczulonych na roztocze kurzu domowego i astmatyków. Zanieczyszczenia tworzące smog również są silnymi alergenami.

Jak się przed tym bronić? Jedynym skutecznym sposobem jest stosowanie popularnych masek antysmogowych przed każdym wyjściem na powietrze oraz zainwestowanie w wydajny oczyszczacz powietrza (koszt od około 1000 złotych).

Infekcje

Warto wiedzieć, że alergia jest reakcją ludzkiego układu immunologicznego. W okresie wzmożonej aktywności alergenów odporność alergika jest znacznie osłabiona, co oczywiście sprzyja „łapaniu” różnych infekcji. To zamknięty krąg, ponieważ infekcja zaostrza przebieg alergii, często powodując trudności z oddychaniem.

Właśnie dlatego alergicy znacznie częściej zapadają na choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, także poza sezonem infekcyjnym. Jest to kolejny powód, dla którego nie należy bagatelizować alergii wziewnej.

Palenie tytoniu

Alergik, który jest palaczem, to najgorsze możliwe połączenie. Dym papierosowy działa bardzo drażniąco na układ oddechowy, powodując nadwrażliwość nabłonka. To z kolei potęguje objawy alergii. Nieprzypadkowo to właśnie palacze znacznie częściej cierpią na alergie wziewne, co jednoznacznie potwierdziły badania.

Gwałtowne różnice temperatur

Mało kto o tym wie, tymczasem w momencie nagłej zmiany temperatury powietrza, może wystąpić ostra reakcja alergiczna. Dlatego każdy alergik powinien pilnować, by nie przebywać w pomieszczeniach, w których różnica temperatury w stosunku do tej zewnętrznej wynosi powyżej 6 stopni Celsjusza. Wsiadając do rozgrzanego auta również nie należy ustawiać klimatyzacji na minimum.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie