Gdyby zapytać przypadkowo spotkanych grzybiarzy o to, na jakie gatunki szczególnie ostrzą sobie zęby, z pewnością wśród tych najczęściej wymienianych nie znalazłyby się boczniaki. Są to grzyby wciąż stosunkowo mało znane, przynajmniej w porównaniu z prawdziwkami czy maślakami. Tymczasem boczniaki okazują się być jednymi z najzdrowszych grzybów dostępnych naszym kraju. Sprawdźmy, jakie mają właściwości i dlaczego warto je zbierać.
Boczniaki, jeszcze do niedawna w ogóle niekojarzone z polskimi lasami, dziś budzą szczególne zainteresowanie wśród dietetyków oraz lekarzy. Wszystko dzięki wynikom badań, które jednoznacznie wykazały, iż mamy do czynienia z bardzo cennym produktem spożywczym.
Pełna nazwa tego grzyba to boczniak ostrygowaty.
Boczniaki przede wszystkim zawierają mnóstwo potasu i fosforu. Z tego powodu mogą pełnić istotną rolę w diecie osób chcących wzmocnić odporność, jak również chorujących na nadciśnienie. To nie wszystko. Boczniaki są także źródłem ergotioneiny. To przeciwutleniacz o działaniu przeciwstarzeniowym, szczególnie dobrze sprawdzający się w profilaktyce reumatyzmu.
Boczniaki są grzybami występującymi na kilku kontynentach, stąd badania nad ich rzeczywistym wpływem na ludzie zdrowie są prowadzone w wielu krajach. Bardzo ciekawym przykładem może tu być eksperyment przeprowadzony przez lekarzy z Bangladeszu, którzy podawali boczniaki pacjentom cierpiącym na różne schorzenia, przede wszystkim cukrzycę. Co się okazało? Już po tygodniu takiej kuracji doszło do zauważalnego obniżenia poziomu glukozy w osoczu, obniżenia ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów.
Z kolei japońscy naukowcy badali boczniaki pod kątem ich rzekomych właściwości antynowotworowych. Pierwsze wyniki są bardzo obiecujące, ponieważ sporządzony ekstrakt z boczniaka ostrygowatego rzeczywiście powodował zmniejszenie guzów rakowych.
Co istotne, boczniaki uchodzą za grzyby bardzo bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Przede wszystkim nie obciążają tak wątroby i nerek, jak inne gatunki. Wniosek jest prosty. Warto się przekonać do tych grzybów i nie omijać ich podczas jesiennego grzybobrania.