Kulinarna terapia: Jak gotowanie może pomóc w leczeniu uzależnień

Krzysztof Jagielski
29.03.2024

Współcześnie w praktyce leczenia uzależnień coraz częściej można się spotkać z programami terapeutycznymi, które wykorzystują gotowanie i przygotowywanie posiłków jako formę rehabilitacji. Dążą one do wykształcenia zdrowych nawyków oraz budowania poczucia wspólnoty.

Współcześnie w praktyce leczenia uzależnień coraz częściej można się spotkać z programami terapeutycznymi, które wykorzystują gotowanie i przygotowywanie posiłków jako formę rehabilitacji. Dążą one do wykształcenia zdrowych nawyków oraz budowania poczucia wspólnoty. 

Czym jest terapia kulinarna? 

Terapia kulinarna to stosunkowo nowa metoda rehabilitacyjna wykorzystywana w psychoterapii. Stanowi dostępne dla wszystkich narzędzie rozwoju osobistego, dzięki któremu możliwe jest nawiązanie połączenia z istotą własnego „ja”. Wykorzystuje pozytywny wpływ czynności gotowania na zdrowie psychiczne człowieka. W terapii kulinarnej chodzi przede wszystkim o przygotowywanie jedzenia bez korzystania z konkretnego przepisu. Celem nie jest bowiem efekt końcowy w postaci gotowego posiłku, lecz sam proces. Osoba uczestnicząca w sesji tej terapii ma okazję wyrazić się kreatywnie, równocześnie odkładając na bok rozum i skupiając się na napędzających ją emocjach. 

Korzyści psychologiczne i emocjonalne wynikające z gotowania 

Gotowanie pozwala osiągnąć wiele korzyści psychologicznych i emocjonalnych. Redukuje stres, zwiększa koncentrację i wpływa na ogólną poprawę samopoczucia. Przez gotowanie można wyrazić siebie, przekazać emocje i określone komunikaty, a także uzewnętrznić stłumione i kłębiące się wewnątrz problemy. Jest to również sposób na poprawę problemów z samooceną i pewnością siebie, pozbycie się lęku przed krytyką oraz zniwelowanie hamującego rozwój osobisty perfekcjonizmu. Gotowanie pomaga ponadto w budowaniu zdrowych nawyków i rutyny, które są niezwykle ważne w procesie leczenia uzależnień zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym. 

Budowanie zdrowych nawyków 

Dzięki podjęciu terapii kulinarnej i wykorzystaniu gotowania w walce z nałogiem, osoba uzależniona może wykształcić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe i nie tylko, które pomagają w regeneracji ciała nadwyrężonego negatywnym wpływem zażywanych używek. Wzmacniają one także umysł, przez co łatwiej jest radzić sobie z codziennym stresem oraz pokusami mogącymi zagrozić abstynencji. 

Budowanie rutyny

Przy pomocy gotowania osoba uzależniona może zbudować codzienną rutynę i wykształcić samodyscyplinę. Dzięki nim łatwiej jest utrzymać porządek, spokój i stabilność emocjonalną, które są niezwykle istotne w procesie walki z nałogiem. 

Gotowanie jako forma medytacji i mindfulness 

Gotowanie traktowane jest w psychoterapii i terapii leczenia uzależnień jako forma medytacji. Angażuje ono bowiem wszystkie zmysły i pozwala redukować myśli związane z nałogiem. Pozwala ponadto w całości skupić uwagę na teraźniejszości, przez co jest także wykorzystywane w praktyce mindfulness. 

Czym jest mindfulness?

Mindfulness to celowe i świadome skupienie się na tym, co tu i teraz. Zakłada doświadczanie chwili obecnej, bez wracania do przeszłości i wybiegania w przyszłość, wyciszenie emocji i odsunięcie umysłu na bok. Przekierowanie uwagi na to, co dzieje się w teraźniejszości, pozwala na jaśniejsze postrzeganie odbieranych bodźców z wyłączeniem ukształtowanych na drodze życiowej filtrów i ładunku emocjonalnego. 

Korzyści płynące z mindfulness

Mindfulness umożliwia osiągnięcie równowagi emocjonalnej, czerpanie energii z życia i odczuwanie radości z prostych rzeczy. Pozwala poprawić koncentrację i lepiej radzić sobie ze stresem. Dzięki niemu możliwe jest zmniejszenie napięcia nerwowego, nabycie umiejętności oddalania gniewu i osiągnięcie stanu spokoju oraz relaksacji. Ze względu na oferowane korzyści, mindfulness jest techniką chętnie wykorzystywaną w procesie leczenia uzależnień. 

Gotowanie jako narzędzie do budowania relacji

Gotowanie to również niezwykle skuteczne narzędzie do budowania relacji międzyludzkich. Dzięki wspólnemu przygotowywaniu posiłków z bliskimi, walcząca z nałogiem osoba jest w stanie odbudować nadszarpnięte więzi emocjonalne. Obie strony uczą się także wzajemnego szacunku i współpracy, co ma niezwykłą wartość w procesie leczenia uzależnień, a także na wielu innych płaszczyznach życia. 

Osoby zmagające się z różnego rodzaju uzależnieniami natury fizycznej i psychicznej zachęcane są do skonsultowania swojego problemu ze specjalistami w dziedzinie zdrowia psychicznego lub leczenia odwykowego. Pozwoli im to uzyskać profesjonalne wsparcie w walce z nałogiem, a także pomoc psychologiczną zarówno dla siebie, jak i swoich bliskich. Terapeuci z Prywatnego Ośrodka Leczenia Uzależnień Przebudzenie wspierają pacjętów w walce z nałogami. Pacjenci placówki mogą więc odkryć w sobie pasję do kulinariów i wykorzystać ją do poprawy swojego stanu zdrowia.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie