Zanokcica: co to takiego?

Mateusz Nowak
29.10.2020

Zanokcica jest bardzo nieprzyjemną przypadłością dermatologiczną, która pojawia się na wale paznokciowym – fałdzie skórnym otaczającym ludzki paznokieć. Dotyczy niemal wyłącznie paznokci u dłoni. Wiele osób, które mają zanokcicę, nic z tym nie robi, czekając, aż „samo przejdzie”. To poważny błąd, ponieważ z pozoru błaha zmiana może szybko przerodzić się w przewlekłe schorzenie i fatalnie odbić na estetyce dłoni. Czym dokładnie jest zanokcica? Jakie są jej przyczyny i jak się ją leczy? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Czym jest zanokcica?

Zanokcica to nieestetyczna i lekko bolesna przypadłość, która jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym. Na wale paznokciowym pojawia się zapalny naciek, czasami towarzyszy temu również ropień pod paznokciem.

Przyczyn zanokcicy jest co najmniej kilka. Zdecydowanie najczęściej wina leży po stronie osoby, którą dotknęła ta przypadłość. Zanokcica jest dość typowym schorzeniem dla osób ssących palec, obgryzających paznokcie i skórki, ale też wykonujących różne prace fizyczne bez zabezpieczania dłoni rękawicami. W wyniku drobnego urazu bakterie mają ułatwione zadanie i mogą zainfekować ranę, co w wielu przypadkach skutkuje właśnie zanokcicą.

Warto wiedzieć

Zanokcica może być również efektem niefachowo wykonanego zabiegu manicure, bez zachowania podstawowych zasad higieny.

Zapalenie fałdu skórnego, czyli zanokcica, u wielu osób mija samoistnie, ale ta przypadłość ma tendencję do nawracania. Są również przypadki ostrego zapalenia, najczęściej wywołanego zakażeniem gronkowcem złocistym lub pałeczką ropy błękitnej. Czasami może to być również efekt zakażenia wirusem opryszczki.

Jak leczyć zanokcicę?

Przede wszystkim nie ma sensu z tym zwlekać i nigdy nie należy bagatelizować z pozoru błahej zmiany wokół paznokcia. W pierwszym etapie zalecane jest dokładne dbanie o higienę dłoni, częste mycie rąk mydłem ze srebrem (ma działanie antybakteryjne) oraz moczenie dłoni w wodzie z szarym mydłem.

W przypadku zbagatelizowania zanokcicy może się rozwinąć ostry stan zapalny, co będzie już wymagać wykonania nacięcia chirurgicznego i zdrenowania ropnia pod paznokciem. W stanach przewlekłych zawsze stosuje się antybiotykoterapię – doustnie lub miejscowo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie