Zaburzenie erekcji - kiedy ma miejsce i jak ją leczyć

Andrzej Winnicki
12.11.2020

Zaburzenia erekcji to najczęstszy problem seksualny, który mężczyźni zgłaszają lekarzowi. Dotyka miliony mężczyzn na całym świecie. O ile wystąpienie problemów od czasu do czasu jest stanem normalnym, o tyle częste, stałe kłopoty z uzyskaniem odpowiedniego naprężenia penisa należy leczyć.

Zaburzenia erekcji przyczyny

Jest ich wiele, dlatego nie jest to łatwe do leczenia, choć nie niemożliwe. Do najczęstszych

przyczyn należą:

  • ograniczony przepływ krwi w penisie lub uszkodzenie nerwów
  • stres i silne emocje
  • miażdżyca
  • choroby serca
  • nieprawidłowe ciśnienie i cholesterol
  • cukrzyca

Znalezienie podłoża problemu ma ogromne znaczenie w terapii.

Co to jest erekcja?

Podczas podniecenia seksualnego nerwy uwalniają substancje chemiczne, które zwiększają przepływ krwi do penisa. Krew wpływa do dwóch komór erekcyjnych w penisie, zbudowanych z gąbczastej tkanki mięśniowej (ciał jamistych). Podczas erekcji tkanki gąbczaste rozluźniają się i zatrzymują krew. Ciśnienie krwi w komorach sprawia, że ​​penis jest jędrny, powodując erekcję. Kiedy mężczyzna ma orgazm, drugi zestaw sygnałów nerwowych dociera do penisa i powoduje kurczenie się mięśni prącia, a krew jest uwalniana z powrotem do krwiobiegu mężczyzny, a erekcja spada.

Kiedy nie jesteś podniecony, penis jest miękki i wiotki. Mężczyźni mogą zauważyć, że rozmiar penisa zmienia się wraz z ciepłem, zimnem lub stresem; jest to normalne i odzwierciedla równowagę krwi wpływającej i wypływającej z penisa.

Zaburzenia erekcji - objawy

W przypadku zaburzeń erekcji mężczyzna ma trudności w utrzymaniu wzwodu. San taki może być też sygnałem ostrzegawczym chorób sercowo-naczyniowych. Objawem jest głównie brak odpowiedniego wzwodu. Jeśli choroba trwa długo, może prowadzić do poważnych konsekwencji:

  • depresji
  • rozpadu związku
  • problemów z prostatą
  • problemów z zajściem w ciążę przez partnerkę

Leczenie

W przypadku zauważenia problemu należy się zgłosić do urologa. Po znalezieniu przyczyny lekarz może skierować się do innego specjalisty. Warto też porozmawiać z psychologiem (można też zabrać na rozmowę partnerkę).

Co zrobić, gdy kontakt z lekarzem jest ograniczony?

W dobie pandemii umówienie wizyty u lekarza może być trudne. Warto wtedy skorzystać z konsultacji online na temat zaburzenia erekcji. Podczas wizyty lekarz może przepisać ci tabletki na erekcję, w postaci e-recepty. Na wizytę nie będziesz czekać długo. Plusem jest też komfort psychiczny, jaki daje wizyta w zaciszu własnego domu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie