Zabezpieczenie miejsca lądowania

Mateusz Nowak
21.05.2015

Lądowanie i start śmigłowca są momentami szczególnie niebezpiecznymi. Oznacza dla personelu naziemnego konieczność bycia przygotowanym na akcję ratunkową skierowaną dla załogi HEMS.
Należy pamiętać, że każdym działaniom ratowniczym, przy których pracuje wiele osób towarzyszą emocje. Wzywając w rejon działania śmigłowiec, jako kwestię priorytetową należy traktować zasady bezpieczeństwa. Warto przeanalizować przewiezienie chorego ambulansem do śmigłowca na pewną odległość, co pozwoli na jego lądowanie w miejscu nieznacznie dalszym od zdarzenia. Pozwoli to wyeliminować część zagrożeń takich jak choćby duża liczba osób postronnych przy miejscu zdarzenia, czy duża liczba służb ratowniczych, których ciągłość pracy mogłaby być zakłócona lądowaniem śmigłowca w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia.
    Decyzja o podejściu do lądowania i wyborze miejsca w ostateczności należy zawsze do pilota. Stąd mimo naszych starań i wyboru miejsca lądowania, pilot może wybrać inne miejsce lądowania.
Działania ratownicze w większości sytuacji są prowadzone samodzielnie przez zespoły ratownictwa medycznego. Nie mniej jednak, optymalnym rozwiązaniem jest, aby współpraca ze śmigłowcem przebiegała zespołowo z innymi służbami.

Policja
W treści ustawy o Policji znajdujemy zapis, ze jest to formacja powołana do „służenia społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego” jak również, że „do podstawowych zadań Policji należy: ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, (…) w miejscach publicznych, (…) w ruchu drogowym,(…)”
Decydując się na wezwanie zespołu HEMS, dyspozytor powinien powiadomić Policję o potrzebie przybycia na miejsce zdarzenia. Opieka nad pacjentem, przygotowanie lądowiska i przyjęcie śmigłowca są na tyle absorbującymi zadaniami, że trudno jednocześnie w sposób odpowiedni zabezpieczyć miejsce lądowania przed dostępem osób postronnych. Szczególny nacisk należy położyć na obszary z tyłu śmigłowca gdzie znajduje się śmigło ogonowe. Patrol Policji z pewnością będzie bardzo w tym pomocny.

Państwowa Straż Pożarna
Zabezpieczenie miejsca przez jednostkę PSP jest kolejnym elementem zespołowego działania. Państwowa Straż Pożarna dysponując odpowiednim sprzętem i umiejętnościami, w odpowiedni sposób dokonuje zabezpieczenia miejsca pod względem zagrożenia pożarowego i technicznego

Dariusz Obojski

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie