Walka z kurzajkami

Mateusz Nowak
01.08.2019

W epoce dążenia do bycia pięknym w każdym miejscu oraz o każdej porze niechętnie witamy na skórze zmiany, zmarszczki oraz wypryski. Kurzajki również nie są mile widziane, jednakże można się z nimi bardzo szybko rozprawić. Czy domowe sposoby są wystarczające?

Co to są kurzajki?

Kurzajki to nic innego jak małe brodawki, które występują, jako skutek uboczny zarażenia się organizmu wirusem HPV. Są one nieestetyczne oraz ich pojawienie się z reguły wywołuje niepokój osoby, które je zauważyła. Zarażenie się kurzajkami jest bardzo łatwe, gdyż wystarczy kontakt z osobą noszącą w sobie wirus i po paru tygodniach zauważa się pierwsze zmiany skórne. W związku z tym miejsca publiczne stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla osoby, która nie chce zauważyć u siebie brodawek. Występują one przede wszystkim na dłoniach, palcach oraz stopach, a ich kolor waha się od szarości do brązów. Ich lokalizacja wpływa na to czy ich pojawienie się jest jednoznaczne z bólem, czy też są niemalże bezobjawowe.

Kurzajki – dlaczego się nimi zarażamy?

Szacuje się, że z wirusem HPV odpowiedzialnym za kurzajki żyje aż 10% społeczeństwa. Oprócz tego można spotkać wiele odmian tego wirusa, dlatego brodawki pojawiające się na skórze różnią się między sobą zarówno kształtem, jak i odcieniem, a także lokalizacją na ciele. Zarażenie odbywa się zarówno po pośrednim, jak i bezpośrednim kontakcie, w związku z tym wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów kurzajek. Mowa o brodawkach zwykłych, płaskich, brodawkach stóp oraz tych występujących na narządach płciowych.

Jak radzić sobie z kurzajkami?

Większość kurzajek zniknie sama, jednakże nie poleca się bezczynnego czekania, gdyż istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że przeniosą się na inną osobą bądź na inną partię ciała. Apteka jest miejscem, gdzie można nabyć odpowiednie środki, które stosowane przez 6 do 8 tygodni całkowicie rozprawią się z problemem. Muszą się one składać z kwasu mlekowego oraz salicylowego, gdyż wykazują działanie wysuszające. Innym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty – dermatologa. Można zastosować chirurgiczne usuwanie, krioterapię bądź elektrokoagulację. Wiele osób zażegnało kurzajki na skutek domowych sposób wśród których wyróżnia się stosowanie glistnika (roślina), mniszka lekarskiego, czosnku, olejku z drzewa herbacianego bądź moczenie partii ciała z widocznymi zmianami w roztworze wody z solą. Wszystkie wymienione metody sprawią, że problem odejdzie w zapomnienie szybciej niż można się tego spodziewać.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie