Trichotillomania – czym jest?

Mateusz Nowak
28.11.2022

Trichotillomania to zaburzenie, które objawia się kompulsywnym wyrywaniem owłosienia. Osoby dotknięte tym problemem nie mogą się powstrzymać przed rwaniem włosów z głowy, brody, a nawet brwi. Nierzadko usuwają sobie rzęsy. Czym dokładnie jest to zaburzenie? Czy można je leczyć? Jakie są jego przyczyny?

Co to jest trichotillomania?

Kompulsywne wyrywanie sobie włosów jest typowym zaburzeniem psychicznym o charakterze obsesyjnym. Może występować u ludzi w każdym wieku, natomiast najczęściej diagnozuje się je u dzieci między 12. a 13. rokiem życia. Szacuje się, że na trichotillomanię cierpi nawet 5 procent światowej populacji – w zdecydowanej większości dziewczynek i kobiet.

Trichotillomani mogą towarzyszyć także inne objawy, jak bóle głowy, bezsenność, pogorszone zapamiętywanie, problemy z utrzymaniem koncentracji, nudności, bóle brzucha.

Przyczyny trichotillomanii

Trichotillomania nie ma jednej przyczyny. Obecnie medycyna skłania się ku opinii, że zaburzenie to ma podłoże genetyczne i biologiczne, co może mieć związek z mutacjami genowymi. Wciąż jednak najczęściej przyczyny trichotillomanii upatruje się w zaburzeniach psychicznych: depresji, nerwicy, przewlekłym stresie, traumatycznym przeżyciu.

U niektórych pacjentów trichotillomania ma związek z poddawaniem ich przemocy seksualnej i emocjonalnej. Nieprzypadkowo to właśnie dzieci w okresie dorastania najczęściej mają skłonność do kompulsywnego wyrywania sobie włosów, co jest związane z przeżywanym stresem, lękiem przed szkołą, problemami w kontaktach z rówieśnikami.

Leczenie trichotillomanii

Trichitillomanię leczy się przede wszystkim na drodze psychoterapii. Proces jest długotrwały, natomiast może przynieść bardzo dobre efekty w postaci przynajmniej kontrolowania pojawiającej się potrzeby wyrwania sobie włosów.

W rzadszych przypadkach stosowana jest farmakoterapia – pacjentom podaje się leki antydepresyjne, w tym selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Farmakoterapia przynosi szybkie rezultaty, natomiast nie powinna być stosowana w nieskończoność.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie