Smoczek dla dziecka – kiedy i jak należy się z nim rozstać

Remigisz Szulc
15.02.2018

Smoczek daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i niesie ukojenie w wielu sytuacjach. Rodzicom natomiast pozwala cieszyć się z chwil spokoju, kiedy dziecko nie płacze i nie marudzi. Jak długo jednak dziecko powinno ssać smoczek i jak się z nim bezboleśnie rozstać?

Do którego roku życia dziecku jest potrzebny smoczek?

Odruch ssania u niemowlaków jest bardzo silny, dlatego smoczek jest dla nich produktem niemal pierwszej potrzeby. Jednak prędzej czy później trzeba będzie się z nim rozstać, a i dłużej rodzice odwlekają moment odstawienia smoczka, tym większe będą protesty i płacz dziecka. Kiedy zatem należy rozstać się ze smoczkiem?

Dobrym momentem na to, żeby dziecko przestało ssać smoczek jest czas, w którym zaczyna wkładać różne przedmioty do buzi. To okres fascynacji, w którym bardzo intensywnie rozwijają się zmysły, między innymi dotyku i smaku, podczas którego dziecko samo z siebie często wypluwa smoczek. Wtedy najlepiej ograniczyć ssanie smoczka tylko do sytuacji, w których jest to naprawdę konieczne, czyli na przykład usypiania.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że warto odzwyczajać od smoczka już 6-miesięczne dziecko. Inni obstają przy stanowisku, że po ukończeniu 18. miesiąca życia i nie przed rozpoczęciem drugiego roku życia. Rozwój dziecka jest jednak na tyle indywidualnym procesem, że należy odpowiedni moment wybrać przede wszystkim na podstawie własnych obserwacji pociechy.

Nie warto odstawiać u dziecka smoczek w momentach dla niego stresujących, na przykład: zaprzestanie karmienia piersią, ząbkowanie czy nieobecność jednego z opiekunów. Ponieważ często jest to proces stresujący również dla rodziców (dziecko jest niespokojne, marudzi, płacze), warto wybrać taki moment, w którym sami mamy stabilną sytuację w życiu i będzie nam łatwiej przejść przez proces odstawiania smoczka u dziecka.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie