Przyczyny powstawania tłuszczaków

Maciej Piwowski
27.08.2020

Tłuszczaki, choć ich nazwa brzmi bardzo groźnie, nie stanowią bezpośredniego niebezpieczeństwa dla zdrowia człowieka. Wielu z nas je ma, nie zawsze nawet zdając sobie z tego sprawę. Wykryty tłuszczak zawsze budzi niepokój i skojarzenia z guzem nowotworowym. Warto natomiast wiedzieć, że tłuszczaki są guzami niezłośliwymi i niedającymi przerzutów. Składają się komórek tłuszczowych otoczonych torebką łącznotkankową. Czasami rozwijają się do takich rozmiarów, że należy rozważyć ich usunięcie. Wcześniej jednak dobrze jest znać przyczyny powstawania tłuszczaków. Te najczęstsze wymieniamy w naszym poradniku.

Wiek

Typowe dla tłuszczaków jest to, że rozwijają się one głównie u osób dojrzały, po przekroczeniu 40. roku życia. Statystycznie najwięcej pacjentów ze stwierdzonymi tłuszczakami stanowią osoby w wieku od 40 do 60 lat.

Uwarunkowania genetyczne

Nie jest to teoria w 100% potwierdzona, jednak naukowcy podejrzewają, że ryzyko powstawania tłuszczaków jest dziedziczne. Jeśli więc w najbliższej rodzinie ktoś miał lub ma taki problem, jest dość prawdopodobne, że podobnie będzie w przypadku jego dzieci czy wnuków.

Nadwaga

Tutaj naukowcy są już pewni: statystycznie tłuszczaki częściej diagnozuje się u osób mających nadwagę oraz otyłych. Co ciekawe istnieje ścisła zależność pomiędzy występowaniem tzw. „genu otyłości” a właśnie ryzykiem tłuszczaków.

Uraz

Tłuszczaki często tworzą się w miejscach, które wcześniej były uszkodzone, np. w wyniku przecięcia czy poparzenia.

Choroba Cowdena

Charakterystycznym objawem tej choroby jest powstawanie nienowotworowych guzów, w tym właśnie tłuszczaków. Stąd nie można bagatelizować dużej liczby takich zmian, ponieważ choroba Cowdena stanowi czynnik ryzyka zachorowana na raka szyjki macicy, raka tarczycy oraz raka piersi.

Tłuszczaki same w sobie nie są groźne, choć jeśli przybiorą znaczne rozmiary, mogą znacząco ograniczać komfort życia oraz przede wszystkim stanowić wstydliwy defekt kosmetyczny. W takiej sytuacji warto pomyśleć o usunięciu zmiany – najczęściej robi się to metodą chirurgiczną, poprzez liposukcję lub stosując zastrzyki sterydowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie