Profilaktyka alergii na roztocze kurzu domowego

Jerzy Biernacki
22.02.2021

Roztocze kurzu domowego należą do najczęstszych i najsilniejszych alergenów występujących w przyrodzie. Mamy z nimi kontakt każdego dnia, a szczególnie w nocy – naturalnym miejscem bytowania tych pajęczaków jest pościel oraz materac łóżka (z uwagi na ciepłe i wilgotne środowisko). Podejrzewając u siebie lub u dziecka alergię na roztocze kurzu domowego, należy w pierwszej kolejności minimalizować ryzyko bezpośredniego kontaktu z alergenem. Podstawowe zasady profilaktyki opisujemy w naszym poradniku.

Regularne pranie pościeli

Osoby mające alergię na roztocze kurzu domowego lub ją u siebie podejrzewające, powinny bardzo często zmieniać pościel – nawet 2 razy w tygodniu. Jeśli z jakiegoś powodu jest to niemożliwe, to warto przynajmniej codziennie wietrzyć pościel – najlepiej w pełnym słońcu. Promieniowanie słoneczne zabija roztocze i w naturalny sposób odświeża pościel.

Impregnacja materaca

Na kilkuletnim materacu może gnieździć się kilka milionów roztoczy kurzu domowego. Mając z nimi ciągły kontakt nie da się uchronić przed objawami alergii. Dlatego materac trzeba co jakiś czas wymieniać (zalecany okres użytkowania to 7 lat), a w międzyczasie stosować specjalne impregnaty zabezpieczające przed rozwojem pasożytów. Są one dostępne w aptekach – można ich używać także do impregnowania np. pluszowych zabawek czy tapicerowanych mebli.

Pozbycie się z domu „zbieraczy kurzu”

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim dywany i wykładziny, ale też grube zasłony i firany, ogromne pluszowe zabawki etc. Wszystkie te przedmioty tworzą dobre warunki bytowe dla roztoczy kurzu domowego. Ich regularne impregnowanie jest trudne i czasochłonne, a do tego kosztowne, dlatego lepiej będzie po prostu pozbyć się ich z domu.

Dbanie o czystość

Podstawą w profilaktyce alergii na roztocze kurzu domowego jest utrzymywanie porządku zarówno w mieszkaniu, jak i w biurze. Należy regularnie odkurzać oraz myć podłogę na mokro, zaglądając również w zakamarki. Ważne jest usuwanie kurzu z mebli oraz tapicerki. Nie zapominajmy również o częstym wietrzeniu.

Sprzątanie w rękawiczkach i maseczce

Objawy alergii na roztocze kurzu domowego nasilają się podczas sprzątania, kiedy to wznoszą się w powietrze tumany kurzu. Dlatego alergicy zawsze powinni stosować maseczkę ochronną oraz rękawiczki. To wcale nie jest przesada!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie