Postępowanie przy zapaleniu krtani

Andrzej Winnicki
08.04.2022

Zapalenie krtani jest bardzo nieprzyjemnym rodzajem infekcji wirusowej, która utrudnia codzienne funkcjonowanie, w tym mówienie i przełykanie pokarmów. Infekcja wymaga leczenia lekiem przeciwwirusowym, ale także stosowania się do kilku ważnych zasad – na szczęście niezbyt skomplikowanych i wymagających. Sprawdź, jak powinno wyglądać postępowanie przy zapaleniu krtani.

Picie dużej ilości płynów

Przy zapaleniu krtani mogą pojawić się problemy z jedzeniem, dlatego aby się nie odwodnić i nie osłabnąć należy regularnie uzupełniać płyny. Wskazane jest również picie rzadkich zup, na przykład w kubku. Nawadnianie nawilży śluzówkę oraz samą krtań, co przyspieszy proces walki z infekcją.

Nawilżanie powietrza

Nieprzypadkowo zapalenie krtani najczęściej przyplątuje się w okresie zimowym, kiedy większość czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach i w warunkach skrajnie przesuszonego powietrza. To idealne środowisko dla wirusów, stąd w celu szybszego wyleczenia infekcji należy zadbać o podniesienie wilgotności w pomieszczeniu, na przykład poprzez wieszanie mokrych ręczników na kaloryferze.

Inhalacje

W okresie zapalenia krtani należy wspierać leczenie farmakologiczne inhalacjami, na przykład z dodatkiem soli fizjologicznej. Nie trzeba tutaj mieć elektronicznego inhalatora – inhalację może przeprowadzać tradycyjnym sposobem, czyli nachylając się nad miską z wrzącą wodą oraz przykrywając głowę ręcznikiem.

Wypoczynek

Zapalenie krtani jest bardzo męczącym rodzajem infekcji, również dlatego, że w tym okresie znacznie mniej jemy. Dlatego z tą chorobą nie można chodzić do pracy czy do szkoły. Należy natomiast dużo wypoczywać, choć niekoniecznie leżąc w łóżku.

Płukanie gardła

W leczeniu zapalenia krtani ważne jest nawilżanie oraz odkażanie tego narządu, w czym doskonale sprawdzają się domowe płukanki, na przykład na bazie soli.

Rezygnacja z alkoholu i tytoniu

Jeśli palisz papierosy, to zapalenie krtani może być dobrą okazją do rzucenia nałogu. Nie dość, że prawdopodobnie masz mniejszą ochotę na puszczenie dymka,  to jeszcze każdorazowa próba zapalenia kończy się nieprzyjemnym drapaniem i bólem gardła. W tym okresie nie warto również sięgać po alkohol, który działa drażniąco i potęguje objawy zapalenia krtani.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie