Plastry przeciwbólowe: jak to działa?

Antoni Kwapisz
22.10.2020

Na rynku jest dostępne zatrzęsienie różnego rodzaju środków przeciwbólowych. Te przyjmowane doustnie mają jednak tę wadę, że obciążają żołądek i mogą działać drażniąco na układ pokarmowy. Stąd coraz większą popularnością cieszą się plastry przeciwbólowe. Ich zaletą jest działanie miejscowe, czyli dokładnie w miejscu bólu. Można je przyklejać np. do czoła czy stłuczonego stawu. Jakie są rodzaje plastrów przeciwbólowych? Na czym polega ich działanie?

Plastry przeciwbólowe dostępne bez recepty

Takie plastry kupisz w każdej dobrze zaopatrzonej aptece, choć są dostępne także w Internecie. Ponieważ mówimy tutaj o produktach sprzedawanych bez recepty, to na pewno domyślasz się, że ich działanie jest umiarkowane.

Najczęściej plastry przeciwbólowe bez recepty zawierają diklofenak sodowy, czyli popularną substancję o działaniu przeciwbólowym, zaliczaną do kategorii niesteroidowych środków przeciwzapalnych. Dodatkowo producenci stosują lidokainę oraz prylokainę, które zwiększają skuteczność plastrów, jednocześnie nie wywołujących żadnych niepożądanych reakcji organizmu.

Warto wiedzieć

Dla zwiększenia komfortu stosowania plastrów nasącza się je także mentolem.

Plastry przeciwbólowe na receptę

Tutaj mamy już do czynienia z produktami specjalnego przeznaczenia, które są zarezerwowane dla osób bardzo cierpiących. Najczęściej plastry przeciwbólowe na receptę przepisuje się pacjentom onkologicznym w stadium paliatywnym. Mają one silne działanie uzależniające, dlatego należy je stosować pod ścisłą kontrolą lekarza.

Plastry przeciwbólowe na receptę zawierają bardzo mocną substancję, jaką jest fentanyl. Dla porównania: fentanyl jest około 100-krotnie mocniejszy niż morfina. Wykazuje się więc niezwykłą skutecznością w uśmierzaniu bólu, ale jednocześnie silnie uzależnia. Dodajmy również, że raz użyty plaster z fentanylem może pozwolić odpocząć od bólu nawet przez kilka dni, co jest bardzo pożądane przez osoby cierpiące, chorujące przewlekle, oczekujące już tylko względnej poprawy komfortu życia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie