Piercing języka: co warto o tym wiedzieć?

Krzysztof Jagielski
29.06.2020

Kolczyk w języku nie jest dziś niczym szokującym czy nieakceptowanym społecznie. Wiele osób decyduje się w ten sposób ozdobić swoje ciało, choć nie wszyscy, którym wpadnie taki pomysł do głowy, zdają sobie sprawę, że jest to dość ryzykowna procedura. Dlatego najważniejsza zasada brzmi: piercing języka powinien być wykonany wyłącznie w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym lub renomowanym studiu. Na czym właściwie polega przekłucie języka? Czy boli? Jak dbać o kolczyk w języku?

Przekłucie języka: bolesne czy nie?

Specjaliści od piercingu zgodnie przyznają, że przekłucie języka nie należy do najboleśniejszych tego typu zabiegów. Dużo tutaj jednak zależy od indywidualnego progu odporności na ból. Nie brakuje osób, które poczują tylko delikatne ukłucie i nawet się nie zorientują, że już mają w języku nową ozdobę.

Na czym polega zabieg?

Pierwszym krokiem jest wyciągnięcie języka z jamy ustnej przy pomocy specjalnych szczypiec. To dość nieprzyjemny moment, może się tutaj pojawić uczucie drętwienia języka. Specjalista musi mieć jednak swobodny dostęp do miejsca przekłucia.

We wspomnianych szczypcach znajduje się specjalny otwór, przez który wprowadza się igłę, przekłuwa język, a następnie wprowadza kolczyk i mocuje go przy pomocy kulki-nakrętki. Cała procedura zajmuje dosłownie 1-2 minuty, o ile oczywiście wykonująca ją osoba wie, co robi i ma w tym doświadczenie.

Uwaga!

Jeśli przyjmujesz kwas acetylosalicylowy lub chorujesz na zaburzenia krzepnięcia krwi, to przed poddaniem się piercingowi języka skonsultuj tę decyzje ze swoim lekarzem.

Po zabiegu

Pierwsze dni po zabiegu mogą być dziwne. Pojawi się uczucie ciągłego trzymania ciała obcego w jamie ustnej, mogą też wystąpić problemy z mówieniem i przełykaniem pokarmów. Na tym etapie najważniejsze jest dbanie o higienę jamy ustnej – w tym celu kilka razy dziennie należy płukać usta płynem antybakteryjnym, który przyspieszy gojenie się rany. Zamiast płynu można używać roztworu soli fizjologicznej.

Po około dwóch tygodniach rana powinna się już zagoić. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o pielęgnacji kolczyka i miejsca wkłucia – wskazane jest używanie do tego osobnej szczoteczki do zębów z miękkim włosiem.

Dodajmy również, że piercing języka kosztuje od 50 do 150 złotych (sama usługa, bez kolczyka).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie