Peeling do twarzy - zabieg dla każdego?

Maciej Piwowski
22.02.2022

Peeling do twarzy jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Zaleca się, aby wykonywać go 2-3 razy w tygodniu. Jego podstawowym celem jest złuszczenie martwego naskórka, który prowadzi do zapychania porów, a w konsekwencji do trądziku i innych problemów skórnych. Czy jednak peeling wykonywać może każdy? Jakie są przeciwskazania do tego zabiegu i czym można go zastąpić?

Kto może wykonywać peeling twarzy?

Co do zasady peeling do twarzy jest kosmetykiem dla każdego, ważne jest jednak, aby na perfumeria.pl/collections/pielegnacja-twarz-peelingi-do-twarzy wybrać ten o odpowiedniej formule. Ta powinna być dopasowana do typu cery i jej potrzeb. Uniwersalnym wyborem jest peeling drobnoziarnisty, czyli ten zawierający drobne, ścierające drobinki. Sprawdzi się on przy cerze normalnej i tłustej, może jednak być zbyt obciążający dla tej delikatnej, wrażliwej, naczynkowej. W jej przypadku o wiele lepszym rozwiązaniem będzie peeling typu gommage, czyli enzymatyczny. Jego działanie polega na rozpuszczeniu martwego naskórka.

Kiedy nie należy wykonywać peelingu twarzy?

Peelingi do twarzy są kosmetykami o wielu zaletach. Nie tylko pozbywają się martwego naskórka, ale i rozświetlają cerę, wygładzają ją, wyrównują koloryt, pozwalają zmniejszyć widoczność drobnych zmarszczek. Peeling ma jednak nie tylko zalety, ale i wady. Sprawiają one, że z dobrodziejstw tego kosmetyku nie każdy może skorzystać. Podstawowym i głównym przeciwskazaniem do jego stosowania jest skóra skłonna do alergii. Drobinki zawarte w peelingu mogą powodować podrażnienia cery, jej zaczerwienienia, wysypkę.

Kolejnym z przeciwwskazań do wykonywania domowych peelingów mechanicznych jest trądzik młodzieńczy i cera płytko unaczyniona. Pocieranie takiej skóry może zaostrzać stany zapalne.

Warto też pamiętać, że mechaniczne i enzymatyczne peelingi nie mogą być wykonywane po zastosowaniu samoopalacza i bezpośrednio przed jego aplikacją. Zabieg ten może bowiem utrudnić uzyskanie równomierniej opalenizny. Peelingu nie powinno się również wykonywać przed tradycyjnym opalaniem lub przebywaniem przez długie godziny na słońcu. Oczyszczona i zmiękczona kosmetykiem skóra jest bowiem bardziej podatna na działanie promieni słonecznych.

Peeling chemiczny – czy to zabieg dla każdego?

Martwy naskórek można złuszczyć nie tylko w domu za pomocą ogólnodostępnych kosmetyków. Wiele kobiet decyduje się na peelingi chemiczne i kawitacyjne, które proponowane są przez gabinety SPA i kosmetyczne. Warto jednak pamiętać, że te zabiegi również nie są dla wszystkich. Nie można ich wykonywać u kobiet w ciąży i karmiących piersią, przy alergiach skórych, aktywnych zmianach wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, skłonności do bliznowców, przy ciężkiej postaci trądziku, doustnej terapii witaminą A, przerwaniu ciągłości naskórka. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie