Palisz? Poznaj objawy POCHP

Jerzy Biernacki
12.10.2021

Palenie papierosów to wyjątkowo szkodliwy nałóg, który powoduje wiele groźnych, w tym śmiertelnych chorób – na czele z rakiem płuca. Stosunkowo niewiele mówi się natomiast na temat innej powszechnej wśród palaczy choroby, czyli POCHP. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc prowadzi do nieodwracalnych zmian w układzie oddechowym i jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Jeśli więc palisz papierosy i masz powyżej 40 lat, to koniecznie poznaj typowe objawy POCHP.

Przewlekły kaszel

Zwykle jest to pierwszy objaw Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Trzeba przy tym zaznaczyć, że mówimy tutaj o kaszlu przewlekłym, a nie napadowym, który jest charakterystyczny dla astmy (obie choroby są często ze sobą mylone). Przy POCHP kaszel utrzymuje się tygodniami, aż w końcu staje się nawykowy – nasila się rano i wieczorem. Palacze często zrzucają to na karb swojego nałogu, nie domyślając się, że może to być pierwszy objaw bardzo groźnej choroby.

Duszność

Początkowo wiele osób z POCHP bagatelizuje ten objaw, ponieważ duszność pojawia się tylko od czasu do czasu i nie ma jakiegoś wielkiego wpływu na codzienne funkcjonowanie. W pewnym momencie zaczyna się jednak nasilać do tego stopnia, że uniemożliwia np. uprawianie sportu, a w końcu nawet wykonywanie podstawowych czynności: ubieranie się, kąpanie, przyrządzanie posiłków, pracę zawodową etc.

Odkrztuszanie plwociny

Plwocina to wydzielina o żółto-zielonym lub białym zabarwieniu, którą odkrztuszamy kaszląc lub chrząkając. Jeśli staje się to nawykiem, to możesz już podejrzewać, że w grę wchodzi Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Uwaga! Jeśli w plwocinie zauważysz krew lub skrzepy krwi, to pilnie zgłoś się do lekarza – jest to jeden z pierwszych objawów raka płuca.

Niska tolerancja wysiłkowa

Zauważają ją przede wszystkim osoby aktywne fizycznie, które np. uprawiają jakiś sport, często chodzą na spacery, ale też codziennie korzystają ze schodów. Przy POCHP tolerancja organizmu na wysiłek jest bardzo ograniczona, do tego stopnia, że w pewnym momencie (na zaawansowanym etapie rozwoju choroby) możesz mieć trudności nawet z chodzeniem, nie wspominając już o bieganiu.

Jeśli zauważasz u siebie te objawy, to jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje Cię do poradni pulmonologicznej, gdzie będzie kontynuowana specjalistyczna diagnostyka – oparta głównie na badaniu spirometrycznym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie