Objawy depresji zawodowej

Antoni Kwapisz
24.05.2021

Depresja zawodowa, nazywana też depresją w pracy, jest jedną z odmian depresji, w której czynnik zapalny stanowi oczywiście sytuacja zawodowa. Cierpi na nią coraz więcej osób, które niestety w porę nie zauważają u siebie niepokojących objawów lub całkowicie je lekceważą. O jakich objawach mowa? Sprawdź, jak rozpoznać depresję zawodową.

Depresja zawodowa a stres

Zacznijmy może od wyjaśnienia, że oba zaburzenia nie powinny być ze sobą utożsamianie, choć przedłużający się stres może być czynnikiem wywołującym depresję zawodową. Istnieją tutaj jednak daleko idące różnice.

Przede wszystkim stres ustępuje lub znacząco się obniża w momencie, gdy usuniemy czynnik stresogenny. Czyli: osoba zestresowana w pracy wraca do domu i już wieczorem jest wyraźnie spokojniejsza (a szczególnie na początku weekendu).

W przypadku depresji zawodowej sprawa nie jest taka prosta, a jej objawy utrzymują się praktycznie przez cały czas, zarówno w środowisku służbowym, jak i w domu czy w sytuacjach czysto prywatnych. Osoba cierpiąca na depresję zawodową może zaobserwować u siebie symptomy typowe dla zwykłej depresji, jednak wyraźnie skorelowane z pracą.

Nie lekceważ tych objawów depresji zawodowej

Pierwszym objawem, który musi budzić zaniepokojenie, jest odczuwanie lęku przed pójściem do pracy. Jeśli na samą myśl o stawieniu się w biurze zaczynasz się bać, to zacznij u siebie podejrzewać początki depresji zawodowej.

Kolejnym charakterystycznym objawem jest całkowite zobojętnienie na to, co dzieje się w pracy. Celem chorej osoby jest wyłącznie przetrwanie kolejnego dnia w biurze, na placu budowy czy linii produkcyjnej. Nie przejawia ona żadnego zaangażowania, nie bierze aktywnego udziału w życiu firmy, ogranicza lub całkowicie zrywa swoje kontakty z innymi pracownikami.

Bardzo czytelnym objawem depresji zawodowej jest stałe przygnębienie, poczucie winy oraz uczucie bezradności w sytuacjach służbowych. Ponieważ nie możesz się na niczym skupić i wykrzesać z siebie więcej energii, to czujesz się odpowiedzialny za spadek swojej produktywności. Możesz się nawet obwiniać za to, że firma nie zdobyła jakiegoś ważnego kontraktu czy osiągnęła gorsze wyniki finansowe.

Z czasem pojawiają się objawy bardzo typowe dla zwyklej depresji, czyli problemy z zasypianiem, bezsenność, drażliwość i płaczliwość, odcinanie się od innych ludzi, zajadanie stresu lub przeciwnie – rezygnacja z jedzenia.

Co robić?

Jeśli masz dobre stosunki ze swoim przełożonym, to poproś go o pomoc. Wyjaśnij, w jakim znajdujesz się stanie – szef na pewno zauważył, że dzieje się z Tobą coś niedobrego i może zaproponować Ci urlop oraz wsparcie w znalezieniu odpowiedniego specjalisty.

Leczenie depresji zawodowej w głównej mierze opiera się na psychoterapii. Jeśli nie przyniesie ona efektów, wówczas może zapaść decyzja o włączeniu leków antydepresyjnych – podejmuje ją lekarz psychiatra.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie