Nowoczesne sposoby leczenia zębów - endodoncja

Remigisz Szulc
18.10.2019

Leczenie endodontyczne - choć ta nazwa większości z nas będzie wydawać się obca, to jesteśmy przekonani, że nie raz każdy z nas słyszał lub przechodził przez leczenie kanałowe. Mianem endodoncji określa się dział stomatologii trudniący się chorobami miazgi, a także tkanek okołowierzchołkowych. Czym jest endodoncja? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do leczenia kanałowego? Jak przebiega zabieg?

Wskazania do przeprowadzenia leczenia endodontycznego

O czym wspominaliśmy na samym wstępie, endodoncja jest działem nauki zajmującym się rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych zębów, gdzie główną metodą terapii jest wspominane wyżej leczenie kanałowe.

Zastanawiasz się, co może być wskazaniem do podjęcia leczenia kanałowego? Otóż endodoncję wykonuje się w przypadku stwierdzenia wyraźnych ubytków w uzębieniu wywołanych próchnicą oraz martwicą i zgorzelą miazgi. Oprócz tego leczeniu kanałowym nierzadko poddawani są pacjenci z urazami mechanicznymi uzębienia, zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych, a także osoby przed rozpoczęciem planowanego leczenia protetycznego. Lekarz stomatolog może zlecić endodoncję w celu poprawy wcześniejszego, niedokładnie lub źle przeprowadzonego leczenia kanałowego.
Głównym przeciwwskazaniem do wykonania endodoncji jest oczywiście nieodpowiedni stan kliniczny zęba, który ma zostać poddany leczeniu.

Jak przebiega endodoncja?

Jeszcze do niedawna leczenie kanałowe wiązało się z kilkukrotnym odwiedzeniem gabinetu stomatologicznego, gdzie w trakcie wizyt lekarz zatruwał miazgę zębową. Dzisiaj, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod leczenia, zabieg przeprowadza się na jednej wizycie. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Do przeprowadzenia endodoncji stomatolog wykorzystuje niezwykle cienkie narzędzia piłujące oraz penetrujące, które umożliwiają mu szybkie i skuteczne usunięcie miazgi z kanałów korzeniowych, które następnie się odkaża i wypełnia substancją ulegającą stwardnieniu. Niezwykle ważnym elementem leczenia kanałowego jest diagnostyka rentgenowska, która obecnie coraz częściej zastępowana jest bezpieczniejszą i precyzyjną tomografią CBCT. Jeżeli chodzi o koszty leczenia endodontycznego to są one ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Medykus.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie