Nawracające skurcze łydek: możliwe przyczyny

Mariusz Siwko
02.02.2021

Nagły skurcz łydki jest bardzo nieprzyjemnym zjawiskiem, które wywołuje silny ból i uniemożliwia chodzenie. Dolegliwość zwykle mija po około 30-60 sekundach. Nie trzeba się tym przejmować, jeśli skurcz pojawił się jednorazowo. Gorzej, gdy regularnie nawraca. Może to wskazywać zarówno na niedobory odżywcze, jak i prowadzenie niehigienicznego trybu życia. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny nawracających skurczów łydek.

Niedobory składników mineralnych

W sytuacji, gdy regularnie doświadczasz skurczów łydek, pierwsze podejrzenie powinno paść na niedobory dwóch bardzo ważnych składników mineralnych, czyli potasu oraz magnezu. Teoretycznie powinniśmy ich dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem, ale to wymaga stosowania zbilansowanej diety. Jeśli tego zabraknie, to może pojawić się niedobór, który da efekt w postaci właśnie skurczów mięśniowych – w tym przypadku łydek. W takiej sytuacji warto zlecić badania krwi i skonsultować je z lekarzem rodzinnym, który ewentualnie zaleci przyjmowanie odpowiedniego suplementu z potasem i magnezem.

Niska aktywność fizyczna

Na nawracające skurcze łydek często uskarżają się osoby, które są nieaktywne fizycznie, prowadzą siedzący tryb życia, wiele godzin w ciągu dnia spędzają przy biurku w pozycji siedzącej. Prowadzi to do rozleniwienia mięśni w łydkach oraz do ich osłabienia. W efekcie wystarczy nawet drobne obciążenie, na przykład wstanie z krzesła i przejście paru metrów, aby doszło do bolesnego skurczu.

Tutaj jedynym rozwiązaniem jest profilaktyka, czyli po prostu zmiana trybu życia. Nawet mając siedzącą pracę warto minimum raz na godzinę wstać z krzesła i zrobić podstawową gimnastykę, z przysiadami i rozciąganiem. Pracując na wyższej kondygnacji wybieraj schody zamiast windy. Regularnie urządzaj sobie spacery, pomyśle też o uprawianiu sportu dopasowanego do Twoich możliwości fizycznych. Unikaj również zakładania nogi na nogę.

Nieprawidłowe uprawianie sportu

Co ciekawe, regularne skurcze łydek mogą towarzyszyć także osobom bardzo aktywnym, w tym uprawiającym jakiś sport. Często jest to skutek nieprawidłowego treningu, bez obowiązkowej rozgrzewki, a także zapominania o konieczności stałego uzupełniania poziomu wody i elektrolitów w organizmie. Nawracające skurcze są typowym skutkiem przetrenowania. Wydzielają się wówczas hormony, których podwyższone stężenie prowadzi właśnie do bolesnych skurczów.

W takiej sytuacji radzimy przede wszystkim skonsultować się z trenerem personalnym, który zaproponuje odpowiednią dyscyplinę sportu oraz zestaw ćwiczeń. Dodatkowo warto porozmawiać z dietetykiem na temat indywidualnego planu żywienia i suplementacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie