Nagły napad głodu? Sprawdź, jak sobie z tym zdrowo poradzić

Remigisz Szulc
02.08.2019

Jedną z głównych przyczyn nadwagi i otyłości jest podjadanie między posiłkami. Nagły napad głodu jest spowodowany tym, że organizm nie otrzymał adekwatnej porcji energii wraz z pożywieniem, co z kolei jest winą nieprawidłowego zbilansowania posiłków. Jeśli często miewasz napady głodu i widzisz, że odbija się to na Twojej wadze, koniecznie wypróbuj proste, zdrowe sposoby na radzenie sobie z ochotą na małą przekąskę.

Napoje

Napad głodu to po prostu sygnał od mózgu, że Twój organizm ma niedostatek energetyczny. Nie zawsze jednak jest to spowodowane pustym żołądkiem. Bywa, że czujemy potrzebę przekąszenia czegoś dlatego, że jesteśmy odwodnieni. W takiej sytuacji warto więc sięgnąć po wodę, najlepiej z dodatkiem cytryny (to naturalny izotonik). Głód powinien minąć do pory właściwego posiłku.

Jedz i ciesz oczy

Jedzenie zaspokaja głód, czyli podstawową potrzebę ludzkiego organizmu. Warto jednak wiedzieć, że podczas spożywania posiłku aktywują się także inne zmysły – nie tylko smak, ale też chociażby wzrok. Działa tutaj prosta zasada: im ładniej wygląda przyrządzone danie, tym większą odczuwamy satysfakcję z jedzenia. To z kolei wpływa na wydłużenie uczucia sytości. Dlatego zamiast nudnych kanapek, zabieraj do pracy np. sałatki warzywne.

Zdrowa przekąska zawsze pod ręką

Nie zawsze da się oszukać uczucie głodu. Jeśli organizm rzeczywiście ma niedobory energetyczne, trzeba mu dostarczyć składników odżywczych. Jednak zamiast sięgać po słodycze czy kanapkę z żółtym serem, staraj się zaspokajać głód zdrowymi przekąskami – fajnie sprawdzają się chociażby nasiona, musli, chrupkie warzywa czy po prostu owoce.

Regularność

Aby zniwelować lub wręcz całkowicie wyeliminować napady głodu, warto poświęcić chwilę na zbilansowanie swojej diety. Z pewnością wiesz, że optymalne jest zjadanie 5 posiłków w ciągu dnia, z czego najobfitsze powinno być śniadanie. Zaplanuj sobie dzień w taki sposób, aby móc zjeść posiłek co około 3 godziny.

Pamiętaj również o bardzo dokładnym przeżuwaniu każdego kęsa. Nie spiesz się, nie jedz w locie, ponieważ sprzyja to niestrawności, co w konsekwencji powoduje szybkie pojawienie się uczucia głodu. Dokładnie rozdrobniony pokarm jest o wiele lepiej przyswajany i dostarcza organizmowi większej ilości składników odżywczych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie