Na czym polega usługa prywatnego transportu medycznego?

Marek Szydełko
01.04.2021

Transport chorych osób wymaga w wielu przypadkach wykorzystania odpowiednich pojazdów i uczestnictwa w nim osób, które są przeszkolone w kierunku ratownictwa medycznego. W drodze np. z jednego miasta do innego, przy przewożeniu pacjentów ze szpitala do szpitala może stać się wszystko, a osoby wykonujące taki transport są odpowiedzialne za zdrowie i życie chorego.

Bardzo często taki transport realizowany jest przez szpitale z wykorzystaniem karetek pogotowia ratunkowego. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to istnieje też opcja wykorzystania usług prywatnego transportu medycznego. Czym one są i czy różnią się od usług realizowanych karetką finansowaną z budżetu szpitali i ośrodków medycznych w kraju?

Czym jest usługa prywatnego transportu medycznego?

Jak sama nazwa wskazuje transport medyczny obejmuje przewóz pacjentów np. z domu do szpitala, ze szpitala do domu, na dializy, na konsultacje specjalistyczne czy na leczenie oraz rehabilitację i fizjoterapię. Jeśli realizowany jest przez zewnętrzną firmę, można mówić o prywatnym transporcie medycznym. Wówczas firma ta ma swoje karetki i inne pojazdy, którymi przewozi pacjentów w dowolne miejsca.

Jednocześnie podczas realizowania usługi prywatnego transportu medycznego zapewniana jest chorym należyta opieka. Firmy zajmujące się takimi usługami zatrudniają wykwalifikowanych ratowników medycznych, którzy czuwają nad zdrowiem pacjenta, z którym jadą w wyznaczone miejsce. Taka całkowicie profesjonalna, kompleksowa obsługa wpływa na maksymalizację bezpieczeństwa osób korzystających z prywatnego transportu medycznego.

Kiedy można korzystać z prywatnego transportu medycznego?

Zdarza się, że ośrodkom zdrowia, klinikom czy prywatnym gabinetom medycznym po prostu nie opłaca się utrzymywać własnej floty karetek i innych pojazdów do celów realizacji transportu medycznego. W takich przypadkach mogą one zawrzeć umowę z przedsiębiorstwem, które będzie wykonywać takie usługi prywatnie, w miarę potrzeb.

Firmy zajmujące się świadczeniem usług prywatnego transportu medycznego przewożą pacjentów ze szpitala do domu, z jednego ośrodka zdrowia do innego, do przychodni, na zabiegi rehabilitacyjne, ale i do domów opieki i tym podobnych miejsc.

Sprawdź także: https://medycznytransport.pl/

Zarówno lekarze, kliniki, szpitale, jak i osoby prywatne mogą zamówić usługę prywatnego transportu medycznego. Nie ma pod tym względem zgoła żadnych ograniczeń.

Jakie pojazdy mogą być wykorzystywane przy prywatnym transporcie medycznym?

Pacjenci muszą czuć się bezpieczni podczas przewozu, dlatego usługa prywatnego transportu medycznego musi być realizowana z wykorzystaniem pojazdów do tego dostosowanych. Niekoniecznie jednak muszą to być karetki. Ambulanse znajdują zastosowanie przede wszystkim wtedy, gdy pacjent musi być przewożony w pozycji leżącej, ponieważ tego wymaga stan jego zdrowia. Jeśli jednak chory może siedzieć, wówczas bus lub nawet samochód osobowy nadaje się do wykonania usługi prywatnego transportu medycznego.

Kierowcą ambulansu czy innego pojazdu do transportu prywatnego medycznego może być ratownik medyczny, a w zespole karetki musi znaleźć się choć jedna osoba z odpowiednimi uprawnieniami tego samego rodzaju. Może to być na przykład pielęgniarka. Ważne, żeby osoby realizujące bezpośrednio transport chorych były przygotowane na różne sytuacje, które mogą się zdarzyć podczas przewozu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie