Leczenie zapalenia dziąseł

Andrzej Winnicki
07.01.2021

Zapalenie dziąseł jest bardzo nieprzyjemną i problematyczną dolegliwością, która zignorowana może się nawet skończyć koniecznością poddania się zabiegowi chirurgicznemu. Dlatego już po dostrzeżeniu pierwszych objawów (m.in. silne krwawienie, spuchnięcie, tkliwość) należy skonsultować się ze stomatologiem. Im wcześniejsza reakcja, tym większa szansa na to, że leczenie zapalenia dziąseł będzie mało inwazyjne i skuteczne. Na czym to leczenie właściwie polega? Sprawdź w naszym poradniku.

Na początkowym etapie

Jeśli zapalenie dziąseł dopiero się rozwija, to bardzo dobre efekty może przynieść dokładne usunięcie osadu i kamienia nazębnego. Taki zabieg należy przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym. Konieczne będzie również zaprzestanie palenia tytoniu oraz ograniczenie picia kawy i herbaty. Dodatkowo pacjent musi zacząć pieczołowicie dbać o higienę jamy ustnej, regularnie myjąc zęby, stosując nici dentystyczne oraz płucząc usta specjalnym płynem antybakteryjnym.

Gdy to nie pomaga

Może się oczywiście okazać, że samo oczyszczenie zębów niewiele pomogło i zapalenie postępuje. W takiej sytuacji zwykle zleca się badania krwi, w celu stwierdzenia, czy pacjent nie ma przypadkiem cukrzycy lub nie cierpi na niedobór jakichś minerałów. Jeśli tak, wówczas konieczne będzie rozpoczęcie leczenia pod nadzorem odpowiedniego lekarza.

Węzły urazowe

Częstą przyczyną zapalenia dziąseł są właśnie węzły urazowe, które powstają w miejscach zbyt silnego nacisku zębów na siebie. Można sobie z tym poradzić w gabinecie stomatologicznym poprzez zeszlifowanie zębów i tym samym wyrównanie odległości między nimi.

Antybiotykoterapia

Jeśli zapalenie dziąseł jest już mocno zaawansowane, to pierwszym etapem leczenia będzie przepisanie pacjentowi odpowiedniego antybiotyku – niezależnie od przyczyny problemu. Dodatkowo wskazane jest wykonywanie płukanek, które rozmiękczają osad nazębny i ułatwiają jego usuwanie podczas szczotkowania. Czasami stomatolodzy zapisują też pacjentom specjalne żele lecznicze do stosowania miejscowego.

Korekta chirurgiczna

Zapalenie dziąseł może doprowadzić do ich przerostu – w mocno zaawansowanym stadium konieczne będzie ich chirurgiczne skorygowanie. Nie jest to skomplikowany zabieg, ale wymaga znieczulenia. Gojenie się ran trwa kilka do kilkunastu dni.

Czyszczenie korzenia zęba

Ta metoda leczenia jest stosowana w bardzo zaawansowanych przypadkach. Mówimy tutaj o skomplikowanej operacji, która wymaga nacięcia dziąsła w celu dostania się do korzeni zębów i usunięcia osadu z tej przestrzeni. Po założeniu szwów pacjenta czeka jeszcze kilkutygodniowa rehabilitacja.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie