Leczenie zachowawcze żylaków

Jerzy Biernacki
16.02.2018

Żylaki to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim poważne zagrożenie dla zdrowia. Cierpią na nie tysiące Polaków, a jednym z głównych czynników ryzyka jest niehigieniczny tryb życia (siedząca lub stojąca praca, brak ruchu, zła dieta). Istnieje kilka metod leczenia żylaków. Często zanim lekarz podejmie decyzję o wdrożeniu farmakoterapii lub przeprowadzeniu operacji, proponuje pacjentowi tzw. leczenie zachowawcze. Na czym ono polega?

Nie dla każdego

Leczenie zachowawcze żylaków może przynieść bardzo dobre efekty, jednak nie jest dostępne dla każdego pacjenta. Nie poleca się tej metody osobom cierpiącym na stany zapalne skóry oraz ze zdiagnozowanym niedokrwieniem kończyny i zakrzepicą żył głębokich.

Pozostali pacjenci mogą spróbować leczenia zachowawczego, które stosuje się głównie w sytuacji, gdy z różnych powodów nie ma możliwości przeprowadzenia operacji. Dotyczy to między innymi kobiet w ciąży i karmiących matek.

Podstawowe metody leczenia zachowawczego żylaków

Kluczowe jest ustalenie przyczyny wystąpienia żylaków. Bardzo często jest to efekt zaniedbań ze strony pacjenta. Lekarz może zaproponować nieinwazyjne rozwiązania, które na dłuższą metę przynoszą dobre rezultaty terapeutyczne.

Pierwszym krokiem jest zadbanie o aktywność fizyczną. Pacjent powinien wykonywać proste, nieobciążające ćwiczenia, spacerować, jeździć na rowerze, pływać. Niewskazane są natomiast sporty, które obciążają tłocznię brzuszną, czyli m.in. podnoszenie ciężarów czy wioślarstwo.

Elementem leczenia zachowawczego jest zmiana codziennych nawyków. Pacjenci powinni unikać długotrwałego przebywania w pozycji stojącej oraz wielogodzinnego przesiadywania przed komputerem. Konieczne może być poproszenie pracodawcy o zmianę specyfiki wykonywania pracy.

Ważne dla skuteczności leczenia zachowawczego jest dbanie o sylwetkę. Pacjent z nadwagą lub otyłością bezwzględnie musi schudnąć. Pomoże w tym odpowiednia dieta, szczególnie bogata w błonnik.

Kolejną kwestią jest unikanie zakładania nogi na nogę oraz regularne odpoczywanie z nogami uniesionymi powyżej serca. Należy zrezygnować z gorących kąpieli, wizyt w saunie i solarium, a także unikać długotrwałej ekspozycji na wysoką temperaturę.

Pacjent powinien również nosić wygodne obuwie, czyli takie, którego obcas nie jest wyższy niż 3-4 centymetry.

Leczenie stopniowanym uciskiem

To jedna z najskuteczniejszych metod zachowawczych w terapii żylaków. Wykorzystuje się w niej opaski uciskowe lub częściej specjalne pończochy/rajstopy. Lekarz dobiera stopień ucisku, który będzie najlepszy w konkretnym przypadku. Pończochy należy zakładać rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka, nosić w czasie aktywności fizycznej (stania, siedzenia, chodzenia), a zdejmować dopiero przed odpoczynkiem.

Tak zwana kompresoterapia ma za zadanie zwiększenie prędkości przepływu krwi w naczyniach żylnych, zmniejszenie średnicy żył oraz poprawę wydolności zastawek żylnych. Zapobiega to cofaniu się krwi oraz powstawaniu obrzęków.

Jeśli leczenie zachowawcze nie przyniesie pożądanych efektów, dalszym krokiem będzie włączenie farmakoterapii lub przeprowadzenie operacji.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie