Krostki na pośladkach – przyczyny i leczenie

Remigisz Szulc
14.02.2018

Trudno określić, jaki procent naszego społeczeństwa boryka się z tym nieestetycznym problemem. Powód jest oczywisty: krostki na pośladkach, nazywane też pryszczami na pupie, to wstydliwa przypadłość i mało kto o niej mówi. Warto jednak zastanowić się, co może być przyczyną problemu. To z kolei ułatwi walkę z krostkami.

Źle dobrana bielizna

Tak, bielizna może być jednym z powodów pojawienia się krostek na pośladkach. Jeśli nosisz stringi, a szczególnie bieliznę z syntetycznego materiału, to koniecznie przez kilka dni zakładaj bawełniane majtki. To pozwoli skórze odetchnąć. Problem zniknął? W takim razie masz już odpowiedź, co było przyczyną pojawienia się krostek.

Trądzik skupiony

Mówimy o nim wtedy, gdy nieestetyczne wypryski skupiają się w jednym miejscu, tworząc zaognione krostki z płynem surowiczym. Trądzik skupiony najczęściej pojawia się na twarzy, plecach, dekolcie i właśnie pośladkach. Bardziej zagrożeni są nim mężczyźni. Leczenie trądziku skupionego wymaga wizyty u dermatologa.

Rogowacenie okołomieszkowe

Jeśli na swojej pupie wyczuwasz charakterystyczne krostki, niekoniecznie zaognione, a pośladki wyglądają tak, jakby pokryła je „gęsia skórka”, możesz podejrzewać rogowacenie okołomieszkowe. Na tę przypadłość cierpi wiele osób, ale mało kto cokolwiek z tym robi. Jest to problem czysto estetyczny, co nie oznacza, że nie warto go skonsultować z dermatologiem. Szczególnie, jeśli planujesz niedługo pojawić się na plaży czy na basenie w skąpym bikini.

Czyrak

Bardzo nieprzyjemna przypadłość, która objawia się powstaniem ogniska zapalnego w postaci dużej krosty z płynem surowiczym. Czyraki często występują właśnie na pośladkach. Jest to wina zakażenia bakteryjnego (z reguły chodzi o bakterię gronkowca). Dodatkowym objawem może być podwyższona temperatura. Czyraka pod żadnym pozorem nie wolno wyciskać! Należy się z nim zgłosić do dermatologa.

Uczulenie

Prozaiczną, ale bardzo często przyczyną powstawania krostek na pupie, jest uczulenie na środek do pielęgnacji ciała. Może to być mydło, żel pod prysznic, płyn do higieny intymnej. Wykonaj prosty test i przez kilka dni stosuj inny środek – najlepiej mydło hipoalergiczne. Jeśli krostki znikną, to wiesz już, że skóra na Twoich pośladkach jest wrażliwa na któryś ze składników wcześniejszego kosmetyku.

Leczenie krostek na pośladkach może ograniczyć się do wzmożonego dbania o higienę, stosowania delikatnych środków myjących, wykonania peelingu w salonie kosmetycznym oraz noszenia odpowiedniej bielizny. Jeśli jednak przyczyną jest jednostka chorobowa, bezwzględnie należy skonsultować ten problem z dermatologiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie