Kosmetyki antysmogowe – na czym polega ich fenomen?

Piotr Kowalczyk
28.05.2018

Smog stał się globalnym problemem, który szczególnie daje się we znaki mieszkańcom południowej Polski oraz największych aglomeracji. Zanieczyszczone powietrze ma fatalny wpływ na organizm, szczególnie układ oddechowy. Okazuje się jednak, że kontakt ze smogiem bardzo szkodzi także skórze. Kwestią czasu było więc pojawienie się na rynku kosmetyków antysmogowych. Co zawierają? Czy rzeczywiście są skuteczne?

Jak smog szkodzi Twojej skórze?

Smog to nic innego, jak skrajnie zanieczyszczone powietrze, w którym znajduje się mnóstwo wolnych rodników, pyłów zawieszonych i innych toksyn. Długotrwały kontakt z takim powietrzem powoduje m.in. zapychanie porów skórnych, co z kolei prowadzi do powstawania pryszczy, wyprysków, zaskórników.

Skóra narażona na kontakt ze smogiem znacznie szybciej się starzeje. Jest to efekt podobny do tego, jaki obserwują u siebie nałogowi palacze. Zanieczyszczone powietrze powoduje powstawanie zmarszczek, skrajne przesuszenie skóry, pogorszenie jej elastyczności.

U osób bardzo wrażliwych smog może także powodować powstawanie egzemy oraz różnych reakcji alergicznych. Najczęściej jest to spowodowane kontaktem skóry z dwutlenkiem siarki, tlenkiem azotu oraz metalami ciężkimi.

Czym są kosmetyki antysmogowe?

Są to produkty, które oficjalnie zostały stworzone specjalnie z myślą o ochronie skóry osób narażonych na długotrwały kontakt ze smogiem. Kosmetyki te zawierają substancje, których zadaniem jest neutralizowanie wolnych rodników. Mowa oczywiście o przeciwutleniaczach – przede wszystkim witaminie C i E, flawonoidach, cynku, selenie, koenzymie Q10 czy polifenolach.

Prawdziwym hitem na rynku są kosmetyki zawierające aktywny węgiel. Wykazuje on działanie neutralizujące szkodliwe substancje zawarte w zanieczyszczonym powietrzu. Aktywny węgiel przyciąga je, grupuje i uniemożliwia im wnikanie w głąb skóry. Tym samym cera jest lepiej dotleniona, a jej umycie jest o wiele łatwiejsze i skuteczniejsze.

Czy warto?

Kosmetyki antysmogowe z pewnością ułatwiają dbanie o skórę, która jest narażona na regularny kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Warto jednak zwrócić uwagę, że skład tych produktów nie jest szczególnie odkrywczy. Możemy w nim znaleźć substancje obecne także w „zwykłych” kosmetykach. Nie ma więc sensu przepłacać tylko za to, że na opakowaniu widnieje dopisek „antysmogowy”.

Podstawą jest regularne, skrupulatne dbanie o cerę, nawilżanie, stosowanie mniej agresywnych kosmetyków (szczególnie do makijażu) oraz częste mycie skóry. W sezonie smogowym warto także nieco częściej zaglądać do gabinetu kosmetologicznego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie