Kompleksy witamin dla kobiet w ciąży: co zawierają? Jak je zażywać?

Andrzej Winnicki
28.01.2019

Każda kobieta, która planuje zajście w ciążę lub już w niej jest, z pewnością słyszała o kompleksach witamin dla przyszłych mam. To suplementy diety dostarczające organizmowi ciężarnej (a pośrednio także rozwijającemu się dziecku) niezbędnych składników odżywczych, w tym oczywiście witamin i minerałów. Tego typu środki cieszą się ogromną popularnością, głównie dlatego, że są wygodne w stosowaniu.

„All in one”

Podstawową zaletą kompleksów witamin jest to, że prawidłowo dobrany specyfik powinien zaspokoić potrzeby przyszłej mamy i jej dziecka w zakresie uzupełniania gospodarki witaminowej. Oczywiście wiele zależy tutaj od składu konkretnego suplementu, jak również indywidualnych potrzeb organizmu kobiety. Dlatego po kompleksy witamin nie wolno sięgać na własną rękę – wybór konkretnego produktu musi zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym ciążę.

Uwaga!

Po analizie wyników badań pacjentki lekarz może orzec, że niewskazane jest przyjmowanie przez nią kompleksu witamin.

Będzie tak w momencie, gdy jej organizm ma niedobory np. tylko żelaza oraz kwasu foliowego. W takiej sytuacji kobieta powinna przyjmować konkretne suplementy, by nie dopuścić do przekroczenia poziomu innych witamin i minerałów, co także jest niebezpieczne dla niej i dziecka.

Dieta nie wystarczy?

W zdecydowanej większości przypadków niestety nie. Zdrowy człowiek jest w stanie całkowicie zaspokoić swoje potrzeby witaminowe przy pomocy zbilansowanej diety. Jednak ciąża to wyjątkowo specyficzny stan i ogromne obciążenie dla organizmu kobiety. Praktycznie nie ma możliwości, aby przyszła mama zapewniła sobie i swojemu dziecku optymalną ilość witamin, minerałów i innych składników odżywczych, bazując wyłącznie na produktach spożywczych.

Co zawierają kompleksy witamin dla kobiet w ciąży?

Kompleks witamin przede wszystkim należ dobrać w zależności od okresu ciąży. Potrzeby kobiety i dziecka różnią się bowiem w poszczególnych trymestrach. Na początku ciąży najważniejsze jest uzupełnianie poziomu kwasu foliowego, choliny oraz witaminy B6 i B12.

W kolejnych trymestrach u wielu kobiet pojawiają się niedobory żelaza, stąd należy sięgnąć po zawierający je kompleks witamin (jeśli niedobory są znaczne, lekarz może przepisać lek z żelazem, a nie suplement). Do końca ciąży i przez cały okres laktacji organizm kobiety ma zwiększone zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3, które najlepiej jest suplementować pod postacią DHA.

Jeszcze raz podkreślmy: decyzję o rozpoczęciu suplementacji musi podjąć lekarz prowadzący ciążę. Robiąc to na własną rękę, np. pod wpływem reklamy, ponosisz wysokie ryzyko. Źle dobrane witaminy mogą zaburzyć rozwój dziecka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie