Komora hiperbaryczna – co to takiego i kiedy warto z niej korzystać?

Jerzy Biernacki
29.04.2022

Tlenoterapia to nieinwazyjna i znana od lat metoda leczenia wielu schorzeń, znajdująca szerokie zastosowanie w profilaktyce zdrowotnej, zarówno jako leczenie samodzielne, jak i wspomagające. Najczęściej jest ona przeprowadzana w specjalnej komorze hiperbarycznej, umożliwiającej podanie pacjentowi stężonego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem. Odpowiednie wysycenie komórek organizmu tlenem niesie za sobą całe spektrum korzyści, co przekłada się na rosnącą popularność metody. Na czym polegają zabiegi w komorze hiperbarycznej i kiedy warto je zastosować?

Do czego służy komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna lub tlenowa jest specjalistycznym urządzeniem wykorzystywanym podczas tlenoterapii. Zazwyczaj jest to kilku lub kilkunastometrowa przestrzeń przystosowana do wykonywania w niej zabiegów tlenowych. Po umieszczeniu w niej pacjenta w pozycji siedzącej lub leżącej oraz wyposażeniu go w specjalną maskę podaje się mu pod ciśnieniem stuprocentowy, czysty tlen. Życiodajny pierwiastek podany pod niemal 3-krotnie większym ciśnieniem jest w stanie skutecznie przeniknąć do wnętrza komórek organizmu nawet w słabiej ukrwionych miejscach, co nie jest możliwe w normalnych warunkach atmosferycznych. Więcej o zabiegach w komorze hiperbarycznej na: https://sanomed.rzeszow.pl/tlenoterapia/

Korzyści tlenoterapii w komorze hiperbarycznej

Terapia stężonym tlenem jest obecnie z powodzeniem wykorzystywana w trakcie leczenia schorzeń układu krążenia i nerwowego oraz w przypadku wystąpienia różnego typu stanów zapalnych. Metoda doskonale sprawdza się również jako zabieg wspomagający terapię ciężko gojących się ran, oparzeń, odleżyn, obrzęków i innych zmian skórnych. Z zabiegów w komorze hiperbarycznej chętnie korzystają sportowcy, celem poprawy wydolności organizmu i przyspieszenia jego regeneracji po wysiłku fizycznym. Odpowiednie natlenienie komórek ma pozytywny wpływ na ogólny stan organizmu, co niesie ze sobą znaczną poprawę samopoczucia, eliminację uczucia ciągłego zmęczenia oraz wyższą jakość snu pacjenta.

Przeciwwskazania do zabiegów w komorze hiperbarycznej

Tak jak w przypadku większości zabiegów medycznych, terapia w komorze hiperbarycznej posiada również pewne przeciwwskazania, do których powinny się zastosować pewne grupy osób. Tlenoterapia nie jest wskazana kobietom w ciąży, a także osobom zmagającym się z gorączką, chorobami uszu i zatok, nadczynnością tarczycy, padaczką lub będącym obecnie w trakcie chemioterapii. Pacjenci wyposażeni w rozrusznik serca również powinni zrezygnować z zabiegów.

Nawet w przypadku niewystępowania powyższych dolegliwości, przed przystąpieniem do tlenoterapii, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem specjalistą, który dokona wywiadu i potwierdzi brak jakichkolwiek przeciwwskazań.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie