Jakie niepokojące objawy powinny skierować Cię na wizytę do endokrynologa?

Mateusz Nowak
27.03.2020

Układ hormonalny jest dosyć skomplikowanym i bardzo złożonym układem narządów wewnętrznych, który odgrywa niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Zastanawiasz się, jakie symptomy chorobowe mogą świadczyć o zaburzeniu pracy układu hormonalnego? W jakich sytuacjach należy bezzwłocznie udać się do specjalisty? Podpowiadamy.

Leczeniem, jakich chorób zajmuje się endokrynolog?

Endokrynolog jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu oraz leczeniu zaburzeń i chorób gruczołów endokrynnych (wewnątrzwydzielniczych) i gruczołów dokrewnych. Przysadka, podwzgórze, tarczyca, przytarczyce, nadnercza, trzustka, jajniki oraz jądra - to gruczoły endokrynne, które odpowiedzialne są za wydzielanie ważnych hormonów. Zarówno niedobory poszczególnych hormonów, jak i nadmiar w organizmie mogą wywoływać wiele uciążliwych objawów, które nieleczone mogą zagrażać naszemu zdrowiu.

Endokrynolog – kiedy udać się do specjalisty?

Jesteś ciekaw, jakie niepokojące objawy mogą wskazywać na zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego? Do charakterystycznych symptomów zaliczyć możemy między innymi:
- wahania wagi,
- problem nadmiernego owłosienia u kobiet, tzw. owłosienie typu męskiego (hirsutyzm),
- występowanie zmian trądzikowych,
- uczucie ciągłego zmęczenia i znużenia,
- wzmożona senność,
- nadmierne wypadanie włosów i łamliwość paznokci,
- łysienie plackowate,
- nawracające obrzęki dłoni i stóp,
- problemy z popędem seksualnym,
- nadpotliwość,
- nieregularne miesiączki,
- nieuzasadniona nadpobudliwość i rozdrażnienie.

W przypadku wystąpienia i długotrwałego utrzymywania się wyżej wymienionych objawów chorobowych należy bezzwłocznie udać się do lekarza specjalisty. Konsultacja z endokrynologiem, którego znajdziemy między innymi w Centrum Medycznym Babka Medica, skupia się na przeprowadzeniu kompleksowego i rzetelnego wywiadu z pacjentem. Po wstępnej diagnozie endokrynolog najczęściej zaleca wykonanie badania morfologii krwi oraz badania TSH – czyli poziomu stężenia tyreotropiny, w celu ustalenia głównej przyczyny występujących symptomów. Oprócz tych podstawowych badań diagnostycznych lekarz może skierować pacjenta na badanie USG tarczycy oraz badania fT3 i fT4, których wynik wskaże wysokość stężenia hormonów tarczycowych. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że zarówno przebieg konsultacji endokrynologicznej, jak i późniejszego leczenia jest dostosowywana indywidualnie dla każdego pacjenta.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie