Jakie maseczki przeciw koronawirusowi?

Andrzej Winnicki
19.11.2021

W związku z nieustannie rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem został nałożony na nas obowiązek zakrywania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej. Maseczki dostępne na rynku różnią się jednak specyfikacją czy stopniem zapewnianej ochrony, co zaś sprawia, iż wybór optymalnego rozwiązania do łatwych nie należy. Jakie maseczki ochronne wybrać i dlaczego warto je nosić?

Maseczki ochronne a koronawirus – to należy wiedzieć

Noszenie maseczki ochronnej dotyczy tak naprawdę każdego z nas. Odpowiednio dopasowana maseczka ma za zadanie zniwelować ryzyko zakażenia koronawirusem poprzez blokowanie cząsteczek unoszących się w powietrzu. Maseczka ochronna maseczce jednak nierówna… Co za tym idzie? Rozwiązania dostępne w aptekach mogą zapewnić nam mniejszą bądź większą ochronę. Warto bowiem zapoznać się z ich specyfikacją i tym sposobem wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie. Wyróżniamy kilka rodzajów zabezpieczeń przed koronawirusem i to właśnie na nich pragniemy skupić się w dzisiejszym artykule. Co zatem musicie wiedzieć o maseczkach ochronnych?

Jednorazowe maseczki chirurgiczne

Jednorazowe maseczki chirurgiczne stanowią bez wątpienia jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań. Zapewniają stosunkowo dobry poziom bezpieczeństwa, tym samym koszt ich zakupu nie jest wysoki. Zadaniem tego rodzaju maseczek jest stworzenie prawdziwej bariery między zanieczyszczeniem a naszymi błonami śluzowymi. Niestety nie posiadają one funkcji filtracyjnej, co może mieć niebagatelne znaczenie dla osób w szczególności narażonych na kontakt z koronawirusem. Co istotne, wyróżniamy w tym wypadku trzy stopnie filtracji! Minusem tego rozwiązania jest jednak nadmierne pobieranie wilgoci z otoczenia. Maseczki chirurgiczne należy nosić maksymalnie przez kilka godzin. Po upływie tego czasu należy wyrzucić je w miejscu przeznaczonym na specjalne odpady.

Półmaski filtrujące FFP2 i FFP3

Półmaski FFP2 oraz półmaski FFP3 zapewniają znacznie większą ochronę przed wirusem aniżeli jednorazowe maseczki chirurgiczne. Posiadają one specjalny filtr, dzięki któremu wszelkie aerozole i zanieczyszczenia są zatrzymywane. W zależności od waszych potrzeb możecie postawić na rozwiązanie jednorazowe lub wielorazowe. Półmaski filtrujące FFP2 i FFP3 są z reguły wykonane z 4 lub 5 warstw polipropylenu, co sprawia, że są dość sztywne! Niemniej jednak zostały zaprojektowane tak, aby dopasować się do naszej twarzy.

Maseczki N95

Ochronna maseczka N95 to gwarancja niemal 95% ochrony przed zakażeniem koronawirusem. Najczęściej jest wykorzystywana przez pracowników ochrony zdrowia. Ze względu na swoją specyfikę oraz materiał wykonania przepuszcza niewielką ilość cząsteczek znajdujących się w powietrzu. Co poniektóre modele posiadają także wbudowany specjalny zawór ułatwiający oddychanie oraz mówienie. W tym przypadku należy jednak zapoznać się wcześniej z techniką noszenia maseczki oraz dopasować ją do swoich potrzeb tak, aby zapewniła nam prawidłowe uszczelnienie.

Maseczki bawełniane

Wielorazowe maseczki bawełniane są stosunkowo często wybierane. Zapewne zastanawiacie się, czy są skuteczne… I tak, i nie! Maseczka bawełniana nieposiadająca jednocześnie specjalnej warstwy polipropylenowej nie spełni swych podstawowych funkcji. Dodatkowo utrudni wam oddychanie, a jednocześnie zacznie zbierać wilgoć z powietrza. Decydując się na maseczki bawełniane, należy bowiem wybrać te, które zostały wykonane z kilku warstw. W innym razie ochrona przed koronawirusem będzie znikoma. Pamiętajcie także, by regularnie je prać! 

Jak prawidłowo nosić maseczki ochronne?

Nawet najlepsza maseczka nie zapewni wam doskonałej ochrony przed koronawirusem, jeżeli nie zostanie użyta prawidłowo. Co mamy na myśli? Zanim zasłonicie twarz maseczką, umyjcie dokładnie ręce. To właśnie na nich zbiera się najwięcej wirusów i bakterii! Gdy ten etap będziecie mieli już za sobą, nie pozostanie nic innego, jak dopasować ją do twarzy i za pomocą gumek przysłonić usta oraz nos. Po kilku godzinach należy oczywiście wymienić ją na nową. Tym sposobem unikniecie kontaktu z wirusem oraz wystąpienia niepożądanych zmian skórnych!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie