Jaki skład powinien mieć dobry kosmetyk na AZS?

Piotr Kowalczyk
16.06.2021

Atopowe zapalenie skóry jest dość częstą przypadłością dermatologiczną. I choć najczęściej cierpią na to dzieci, to różne objawy atopii mogą pojawić się również na skórze osoby dorosłej. W takiej sytuacji pierwszym krokiem powinno być uzupełnienie domowej kosmetyczki o kosmetyki wskazane w pielęgnacji skóry atopowej. Zanim kupisz dany produkt koniecznie zapoznaj się z jego składem. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Krótki skład

Dobre kosmetyki na AZS charakteryzują się tym, że ich skład jest bardzo krótki i – poza oczywiście wodą – obejmuje 5-6 elementów. Jeśli więc widzisz, że skład konkretnego kosmetyku liczy kilkanaście pozycji, to raczej nie jest to dobry znak.

Najcenniejsze składniki występujące w dobrych kosmetykach na AZS wymieniamy poniżej:

  • Mocznik (Urea) – ma silne właściwości nawilżające, wykazuje działanie przeciwświądowe oraz przenika przez warstwę rogową naskórka.
  • Masło shea – fantastycznie regeneruje skórę, odżywia ją, nawilża oraz przyspiesza gojenie się ran. Masło shea jest źródłem witamin A i E oraz ma silne właściwości antyalergiczne.
  • Ceramidy – to zdecydowanie najważniejszy składnik kosmetyków zalecanych w terapii AZS oraz pielęgnacji skóry atopowej. Ceramidy stanowią źródło lipidów, silnie nawilżają oraz tworzą barierę chroniącą przed nadmierną utratą wody. Wykazują również właściwości regeneracyjne. W składzie szukaj takich ceramidów, jak CeraVe czy arginina.
  • Cholesterol – kojarzy się nam z czymś niepożądanym, ale akurat w kosmetykach na AZS jest jak najbardziej mile widziany. Cholesterol natłuszcza skórę oraz ją zmiękcza, a także ma działanie łagodzące podrażnienia.
  • Emolienty – niezbędne w dobrym kosmetyku na AZS, głównie za sprawą swoich właściwości nawilżających. Emolienty tworzą na skórze niewidoczny film ochronny, który zapobiega szybkiej utracie wody.

Ponadto w porządnych kosmetykach do pielęgnacji skóry atopowej możesz znaleźć takie składniki, jak olej arganowy, olej lniany czy olej z czarnuszki, a także retinol, czyli czystą witaminę A.

Jakich składników unikać?

Chcąc wybrać naprawdę dobry kosmetyk na AZS warto zwracać uwagę na to, czy w jego składzie nie znajdują się produkty niewskazane w leczeniu atopii lub wręcz zaostrzające jej objawy. Na liście zakazanych składników znajdziemy przede wszystkim SLS i SLES – to silny detergent, który jednocześnie wykazuje działanie alergizujące oraz usuwa cenne lipidy, co przyspiesza parowanie wody (a to przekłada się na przesuszanie się skóry).

Ponadto w dobrym kosmetyku na AZS nie ma miejsca na parabeny, konserwanty, sztuczne substancje zapachowe oraz barwniki.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie