Jak z głową mrozić żywność?

Remigisz Szulc
05.01.2021

Zdecydowana większość produktów spożywczych nadaje się do mrożenia. Jest to bardzo dobry sposób na to, aby przedłużyć ich przydatność do spożycia i mieć zawsze pod ręką, gdy np. zjawią się znajomi z niezapowiedzianą wizytą. Mrożenie żywności pozwala również uniknąć problemu jej marnowania. Pamiętaj natomiast, że jedzenie trzeba mrozić z głową i trzymać się kilku bardzo ważnych zasad. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Porcjowanie

W szczególności dotyczy to mięsa. Przed włożeniem go do zamrażalnika, warto dokładnie poporcjować mięso na drobniejsze kawałki. Kieruj się tutaj własnym doświadczeniem. Jeśli kupujesz duży kawałek wołowiny, to na pewno wiesz, ile jej potrzebujesz na jeden gulasz. Porcjowanie pozwala uniknąć sytuacji, w której musimy później rozmrozić zbyt dużo mięsa czy innej żywności, a następnie zjadać ją na siłę (produktów spożywczych nie wolno ponownie zamrażać).

Podpisywanie

Bardzo ważne w zamrażaniu żywności jest to, aby móc zapanować nad swoimi zapasami i utrzymać porządek w zamrażalniku. Zdarza się, że zamrozimy jakieś np. mięso i włożymy je na dno szuflady, po czym kupujemy świeży kawałek, bo zapomnieliśmy o tym, czym już dysponujemy. Można tego łatwo uniknąć dzieląc produkty spożywcze na kategorie i umieszczając je w osobnych szufladach, a następnie podpisując.

Liczy się też odpowiednie rozmrażanie

Jeśli stosujesz tutaj starą metodę, która polega na wyjęciu zamrożonej żywności na dzień przed planowanym spożyciem, to lepiej szybko zapomnij o tym sposobie. Wolno rozmrażające się jedzenie jest świetną pożywką dla bakterii, które w mgnieniu oka się na nim namnażają. Co w zamian?

Najlepszą metodą jest rozmrażanie żywności w lodówce, w której zwykle panuje temperatura w okolicach 5-7 stopni Celsjusza. Jeśli natomiast potrzebujesz np. mięsa na już, to użyj mikrofalówki ze specjalnym trybem rozmrażania. Dzięki temu unikniesz ryzyka zanieczyszczenia żywności przez bakterie, oszczędzisz dużo czasu i będziesz mieć pewność, że dany produkt jest jak najbardziej bezpieczny do spożycia.

Pamiętaj również, aby nie przesadzać z ilością mrożonego jedzenia. Dziś mamy dostęp do tak ogromnej liczby sklepów, że naprawdę nie ma powodu robić zapasów, jak na wojnę.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie