Jak uzyskać dostęp do konta dziecka na Internetowym Koncie Pacjenta?

Piotr Kowalczyk
23.09.2021

Internetowe Konto Pacjenta (czyli IKP) to dostępna od pewnego czasu funkcja, która umożliwia nam zyskanie dostępu m.in. do pełnej historii leczenia, przepisanych leków czy umówienia się na szczepienie bez wychodzenia z domu. Można to zrobić z poziomu telefonu lub komputera. Warto przy tym wiedzieć, że rodzice posiadający IKP jednocześnie zyskują dostęp do konta swojego dziecka. Jak się na nie zalogować? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Jak przełączyć się na konto dziecka w IKP?

Nie jest to nic trudnego, choć rzeczywiście początkowo rodzice mogą mieć problem z odszukaniem konta stworzonego dla swojego dziecka (nastąpiło to automatycznie). Po zalogowaniu się do swojego Internetowego Konta Pacjenta wchodzimy do menu, wybieramy opcję „Moje konto” i rozwijamy listę dostępnych kont. Odnajdujemy konto dziecka i klikamy w nie, aby przejść do nowego ekranu.

Ważne jest to, że dostęp do konta dziecka mają tylko ci rodzice, którzy zgłosili pociechę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Drugi z rodziców może mieć wgląd w konto dopiero po otrzymaniu upoważnienia.

Dlaczego warto zalogować się na dziecięce konto w serwisie IKP?

Dostęp do Internetowego Konta Pacjenta może być bardzo przydatny dla rodziców. Przede wszystkim z poziomu konta można sprawdzić realizację e-recept oraz odebrać e-skierowanie np. na szczepienie – obowiązkowe lub dobrowolne.

Internetowe Konto Pacjenta daje też możliwość wykupienia leków w aptece przy pomocy kodu QR – jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy chcemy kupić lek w tańszej aptece internetowej. Nie będzie wówczas potrzeby podawania numeru PESEL.

Z poziomu konta można łatwo wyszukać wystawione recepty i skierowania. Mamy więc pewność, że nic nam nie zginie, nie musimy aż tak drobiazgowo przechowywać dokumentów otrzymanych od lekarza w przychodni czy w szpitalu. Dodatkowo zawsze mamy możliwość upewnienia się, jakie dawkowanie danego leku zalecił lekarz.

Na Internetowym Koncie Pacjenta znajdziemy również informację o dacie i miejscu wizyty lekarskiej, na którą umówiliśmy się na podstawie e-skierowania. Dodatkowo IKP pozwala prześledzić historię chorób dziecka i np. sprawdzić, kiedy ostatnim razem pociecha przyjmowała antybiotyk.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie