Jak stosować leki przeciwbólowe bez recepty? Najważniejsze zasady

Piotr Kowalczyk
09.04.2021

Każdy z nas choć raz w życiu sięgnął po lek przeciwbólowy bez recepty. Są one łatwo dostępne nie tylko w aptekach, ale też na stacjach benzynowych czy w drogeriach, a nawet sklepach spożywczych. Takie środki rzeczywiście bywają bardzo pomocne, a przy tym są dość bezpieczne dla organizmu, co jednak nie oznacza, że można po nie sięgać wedle własnego widzimisię. Jakich zasad trzeba tutaj przestrzegać? Sprawdź w naszym poradniku.

Nie przekraczaj dobowej dawki zalecanej przez producenta

Każdy producent leków przeciwbólowych bez recepty informuje w ulotce o maksymalnej zalecanej dobowej dawce preparatu ze względu na wiek użytkownika. Zawsze zacznij więc od przeczytania ulotki i stosuj się do tego zalecenia.

Które leki przeciwbólowe działają najszybciej?

Odpowiedź na to pytanie nie tkwi wcale w substancji czynnej, ale w formie podania leku. Zdecydowanie najszybciej ulgę przynoszą te w zastrzykach (nie stosuje się ich w warunkach domowych), na drugim miejscu są natomiast leki w czopkach – warto po nie sięgać wtedy, gdy ból jest już bardzo silny i potrzebujemy jak najszybszej ulgi. Jeśli chodzi o pigułki, to na ich działanie trzeba zwykle poczekać około pół godziny, stąd nigdy nie zażywaj kolejnej dawki krótko po przyjęciu poprzedniej, bo „nie zadziałało”.

Staraj się utrzymywać stały poziom środka przeciwbólowego w organizmie

Jest to rada skierowana do osób, które cierpią na przewlekły lub przedłużający się ból. W takiej sytuacji należy przyjmować środek przeciwbólowy w dokładnie takich odstępach czasu, jakie zaleca producent – zwykle co 4 do 6 godzin. Dzięki temu stężenie substancji czynnej będzie przez cały czas utrzymywać się na zbliżonym poziomie, co powinno ułatwić kontrolowanie bólu.

Sprawdź przeciwwskazania i skutki uboczne

Ponownie odsyłamy tutaj do ulotki dołączonej do opakowania leku. Zanim zażyjesz środek, z którego nigdy wcześniej nie korzystałeś, to koniecznie sprawdź, jakie przeciwwskazania wymienia producent – może to być np. alergia na któryś ze składników leku. Przeczytaj też sekcję dotyczącą skutków ubocznych – najczęściej są to zaburzenia równowagi i osłabienie koncentracji, co wyklucza prowadzenie samochodu po zażyciu leku.

Nie czekaj, aż ból się rozwinie

Częstym błędem popełnianym przez osoby zażywające środki przeciwbólowe jest niepotrzebne odwlekanie momentu przyjęcia dawki leku. Gdy czujesz, że ból narasta, to możliwie jak najszybciej zażyj produkt, który masz pod ręką, zduszając problem w zarodku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie