Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Andrzej Winnicki
19.05.2022

Miód uchodzi za wyjątkowo zdrowy produkt spożywczy, jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że więcej jest w tym żywieniowego marketingu. W rzeczywistości miód pszczeli to niemal sam cukier, dlatego absolutnie nie powinien stanowić stałego składnika diety. Zwłaszcza, gdy mówimy o miodzie sztucznym – a taki niestety bez problemu znajdziemy nawet na półkach marketów. Poznaj sposoby na odróżnienie prawdziwego miodu od tego sztucznego.

Próba z wodą

Gdy kupisz już miód w słoiku, ale masz wątpliwości co do jego faktycznego pochodzenia i składu, to w pierwszej kolejności przeprowadź prostą próbę z wodą. Polega ona na tym, że nabieramy miód na łyżeczkę, następnie moczymy ją w letniej lub ciepłej wodzie i wyjmujemy. Jeśli cały miód spłynął z łyżeczki, to z pewnością masz do czynienia z produktem chemicznym, a nie pszczelim.

Próba na palcu

Skuteczną próbą pozwalającą ocenić prawdziwość miodu jest także nałożenie kropli produktu na palec. Ważne, aby miód był w temperaturze pokojowej. Jeśli substancja od razu zacznie spływać z palca i się po nim rozlewać, to masz do czynienia z miodem sztucznym. Ten prawdziwy solidnie przywiera do skóry, a kropla powinna zachować swój kształt przez dłuższy czas.

Konsystencja miodu

Tutaj sprawa jest dość prosta, choć dla niektórych osób może być zaskakująca. Chodzi mianowicie o to, że prawdziwy miód przechowywany w domu po otwarciu nigdy nie zachowa płynnej konsystencji przez dłuższy czas. Już po kilku tygodniach zacznie się krystalizować i jest to proces jak najbardziej prawidłowy, wskazujący na prawdziwość miodu. Tylko te sztuczne przez cały okres przechowywania pozostają idealnie płynne.

Struktura miodu w zależności od pory roku

Ciekawostką jest fakt, że prawdziwy miód może mieć zupełnie inną strukturę/konsystencję w zależności od tego, kiedy został wyprodukowany przez pszczoły. Ten wiosenny zwykle jest dość twardy i szybko się krystalizuje. Miód powstały pod koniec lata jest już bardzo płynny, ponieważ zawiera więcej fruktozy. Jak nietrudno się domyślić, sztuczny produkt o każdej porze roku wygląda dokładnie tak samo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie