Jak prawidłowo dobrać szczoteczkę do zębów?

Antoni Kwapisz
08.09.2020

Mogłoby się wydawać, że wybór szczoteczki do zębów nie jest niczym skomplikowanym. Po prostu idziemy do sklepu i sięgamy po produkt dostępny w naszym budżecie, przeznaczony dla dorosłych. Okazuje się jednak, że większość osób popełnia tutaj błędy, które skutkują później niedokładnym myciem zębów i tym samym wzrostem ryzyka pojawienia się ubytków. Prawidłowy dobór szczoteczki do zębów – zwłaszcza ręcznej – jest podstawą profilaktyki próchnicy. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Rodzaj włosia

Szczoteczki do zębów dzielimy ze względu na stopień twardości włosia. Mamy więc szczoteczki:

  • Z miękkim włosiem
  • Z twardym włosiem
  • Z średnio twardym włosiem

Większość osób spokojnie może postawić na ten pierwszy wariant, który jest też najbezpieczniejszy dla szkliwa oraz dziąseł. Wbrew obiegowej opinii szczoteczka z twardym włosiem nie gwarantuje dokładniejszego umycia zębów, natomiast jej używanie zwiększa ryzyko erozji szkliwa oraz pojawienia się ubytków klinowych. Jeśli masz osad nazębny i nie cierpisz na problemy z dziąsłami (jak nadwrażliwość), to optymalnym wyborem może być dla Ciebie szczoteczka z średnio twardym włosiem.

Kształt główki

Producenci szczoteczek do zębów prześcigają się w pomysłach na coraz bardziej fantazyjne kształty główek. Warto natomiast pamiętać o tym, że najważniejsza jest jej szerokość. Wąska główka ułatwia dotarcie we wszystkie zakamarki jamy ustnej i wymiecenie zanieczyszczeń nawet z najbardziej oddalonych zębów trzonowych. Takie „bajery”, jak uginająca się główka czy kątowy układ włosia mają tutaj drugorzędne znaczenie.

Długość rączki

Nie wszyscy wiedzą, że długość rączki w szczoteczce do zębów ma bardzo duże znaczenie dla skuteczności dbania o higienę jamy ustnej. Generalnie im dłuższa rączka, tym lepiej, ponieważ pozwala to łatwo dotrzeć we wszystkie sektory uzębienia.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przede wszystkim o regularnej wymianie szczoteczki do zębów. Zbyt wiele osób wychodzi z założenia, że szczoteczka nadaje się do wymiany dopiero wtedy, gdy włosie jest już mocno spłaszczone. Nic bardziej mylnego. Niezależnie od optycznego stanu włosia szczoteczka powinna zostać wyrzucona po maksymalnie 3 miesiącach użytkowania. Jest to na tyle tani przybór higieniczny, że naprawdę nie ma sensu sztucznie przedłużać jego trwałości

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie