Jak pielęgnować cerę dotkniętą trądzikiem różowatym? Stosuj się do tych zasad!

Maciej Piwowski
29.10.2018

Trądzik różowaty to bardzo nieprzyjemne schorzenie skórne, którego objawem jest przede wszystkim nieestetyczny wygląd cery. Walka z tą postacią trądziku jest bardzo trudna i wymaga dużej samodyscypliny w zakresie pielęgnowania cery. W naszym poradniku wymieniamy kluczowe zasady, dzięki którym można kontrolować trądzik różowaty i znacząco poprawić stan skóry twarzy.

Regularne oczyszczanie

I to nie byle czym! Osoby zmagające się z trądzikiem różowatym absolutnie nie powinny myć twarzy mydłem czy agresywnymi środkami bazującymi na silnych detergentach. Na rynku jest spory wybór specjalistycznych produktów myjących polecanych przed dermatologów, które należy stosować minimum dwa razy dziennie. Twarz myjemy bardzo delikatnie, końcówkami palców, wykonując koliste ruchy. Cerę osuszamy miękkim ręcznikiem, przykładając go do twarzy, a nie pocierając.

Nawilżanie

Cera dotknięta trądzikiem różowatym wymaga intensywnego nawilżania. Nie ma tutaj znaczenia, czy mówimy o skórze tłustej czy przesuszonej. Prawidłowo nawilżona cera ma zdolność do szybszej regeneracji, jest bardziej elastyczna i po prostu wygląda znacznie lepiej. Do nawilżania stosujemy delikatne środki przeznaczone dla osób z cerą problematyczną, zwłaszcza kremy – warto tutaj poprosić o rekomendację dermatologa.

Uwaga na słońce!

Trądzik różowaty to katastrofa dla fanów opalania. Niestety, ale cera dotknięta tym schorzeniem nie powinna być narażona na długotrwały kontakt z promieniowaniem słonecznym. Jeśli nie da się tego uniknąć, należy stosować kosmetyki ochronne z wysokim filtrem. W sezonie wiosenno-letnim nakładamy je nawet w pochmurne dni! Szczególnie polecane przez dermatologów są kosmetyki zawierające tlenek cynku.

Ostrożny wybór kosmetyków

Osoby zmagające się z trądzikiem różowatym nie mają wolnej ręki w zakresie wyboru kosmetyków pielęgnacyjnych. Gros produktów dostępnych na rynku niestety działa drażniąco na skórę, co w przypadku tego schorzenia kończy się znacznym pogorszeniem wyglądu cery i zaostrzeniem objawów.

Szczególnie należy uważać na kosmetyki do makijażu. Unikamy wszelkich produktów zawierających alkohol, mocznik, mentol, kwas mlekowy i glikolowy, a także substancje zapachowe. Wykluczone jest również stosowanie toników.

Wybór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych zawsze można skonsultować z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. Ten drugi specjalista podpowie także, jakim zabiegom warto się poddać, aby poprawić wygląd cery i zapanować nad przykrymi objawami trądziku różowatego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie