Jak obniżyć tętno?

Mariusz Siwko
18.03.2022

Podwyższone tętno najczęściej towarzyszy nam po wysiłku fizycznym oraz w sytuacjach stresowych. Jest to zupełnie normalna reakcja organizmu, wynikająca ze zwiększonego zapotrzebowania na tlen lub przeżywania silnych emocji. Niepokoić może natomiast długo utrzymujący się puls przekraczający 90-100 uderzeń na minutę (norma dla dorosłego człowieka to około 70-80 uderzeń). Jak zatem obniżyć tętno, jeśli rzeczywiście jest za wysokie, natomiast nie ma to związku z wysiłkiem fizycznym czy gwałtownym przeżyciem emocjonalnym? Sprawdź najlepsze sposoby.

Pierwsza pomoc przy podwyższonym tętnie

Jeśli za wysoki puls pojawił się nagle, czego efektem jest uczucie kołatania serca, to może mieć to związek z atakiem paniki. W takiej sytuacji trzeba w pierwszej kolejności wyregulować pracę układu krwionośnego, w czym pomocne są ćwiczenia oddechowe. Staraj się oddychać głęboko, ze spokojem, licząc wdechy i powoli wypuszczając powietrze. Po kilku chwilach sytuacja powinna się uspokoić.

Na szybkie zbicie tętna może pomóc wypicie dużej ilości zimnej wody, najlepiej duszkiem (i niech to będzie woda niegazowana). Możesz również zwilżyć sobie włosy i kark wodą, zwłaszcza jeśli podwyższone tętno pojawiło się w wyniku ekspozycji na słońce i upał (może to być pierwszy zwiastun udaru cieplnego).

Kolejnym ćwiczeniem przydatnym w opanowaniu tętna jest napinanie mięśni brzucha. Należy to zrobić w taki sam sposób, jak podczas wypróżniania. Po napięciu mięśni wytrzymaj tak kilka do kilkunastu sekund, a następnie wypuść powietrze.

Niezbędne będzie również skierowanie myśli na coś pozytywnego, zwłaszcza jeśli podwyższone tętno ma związek z przeżyciem stresującej sytuacji. Pomyśl np. o plaży, pływaniu w basenie podczas wakacji, wędrówce po górach czy czymkolwiek innym, co działa na Ciebie uspokajająco.

Jak trwale obniżyć tętno?

Podwyższone tętno utrzymujące się przez długi czas może mieć związek z niską higieną życiową, czyli np. złą dietą, nadwagą lub otyłością, stosowaniem używek. Dlatego chcąc sobie z tym poradzić w sposób trwały niezbędna będzie zmiana szkodliwych nawyków.

Oto najważniejsze zasady, do jakich trzeba się stosować.

Postaw na aktywność fizyczną – kilka razy w tygodniu ćwicz i gimnastykuj się, codziennie chodź na spacery, ogranicz korzystanie z samochodu;

Zmień dietę – powinna być ona uboga w sól, cukier oraz tłuszcze trans, warto również ograniczyć węglowodany, co pozwoli Ci zredukować masę ciała. Spróbuj diety wegetariańskiej, opartej na produktach warzywnych i białkowych. Codziennie wypijaj też minimum 3 litry niegazowanej wody (nie wliczając w to płynów z zupy czy herbaty);

Rzuć niezdrowe przyzwyczajenia – mamy tutaj na myśli przede wszystkim używki, które mogą powodować przyspieszone tętno, a więc papierosy, kofeinę i alkohol. Kawę możesz śmiało zastąpić np. dużo zdrowszym sokiem z granatów, który również silnie pobudza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie