Jak leczyć COVID-19 w domu?

Mateusz Nowak
08.12.2020

COVID-19 jest chorobą, która u zdecydowanej większości populacji przebiega bezobjawowo lub skąpo objawowo. Charakterystyczne jest dla niej to, że ma gwałtowny przebieg – nawet osoby, które czują się dobrze, mogą w ciągu kilku godzin wymagać pomocy lekarza, a nawet podłączenia do respiratora. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak leczyć COVID-19 w domu i kiedy zaalarmować służby medyczne. Najważniejsze zasady przybliżamy w naszym poradniku.

Odpoczynek

W przebiegu COVID-19 zwykle występuje skrajne zmęczenie organizmu. Osoby mające nawet skąpe objawy podkreślają, że nie mają siły choćby zrobić sobie herbaty czy przejść kilku kroków po mieszkaniu. Nie należy walczyć z taką reakcją ciała. Zalecane jest ciągłe odpoczywanie, polegiwanie, spanie tak długo, jak potrzeba. Jeśli chory nie czuje się na siłach, by wstać z łóżka, to powinien w nim pozostać i liczyć na pomoc innych domowników.

Zbijanie gorączki

U większości pacjentów z COVID-19 obserwuje się podwyższoną temperaturę – zwykle do maksymalnie 39 stopni Celsjusza. Gorączkę trzeba zbijać, aby dodatkowo nie osłabiać organizmu. Stosujemy tutaj popularne leki przeciwgorączkowe, najlepiej paracetamol lub ibuprofen.

Łagodzenie kaszlu

Jeśli jednym z objawów COVID-19 jest kaszel (a potrafi być on bardzo dokuczliwy), to należy stosować popularne środki przeciwkaszlowe. Można zacząć od miodu, który znajduje się w większości domów i ma działanie wykrztuśne. Jeśli to nie pomoże wówczas zdalnie prosimy lekarza rodzinnego o przepisanie leku – najpewniej będzie to środek na bazie fosforanu kodeiny.

Przyjmowanie pokarmów

Nawet osoby, które w wyniku COVID-19 straciły smak i powonienie, nie powinny rezygnować z przyjmowania posiłków – choć wcale nie mają na nie ochoty. Dieta w leczeniu COVID-19 powinna być lekkostrawna. Jemy mało, ale często. Mogą to być np. herbatniki, chlebki ryżowe, kisiel, chuda wędlina.

Nawadnianie organizmu

Ma kluczowe znaczenie w przebiegu leczenia COVID-19. Nie można dopuścić do odwodnienia organizmu, o co łatwo, ponieważ jednym z objawów choroby jest biegunka. Pacjent powinien przyjmować minimum 2 litry płynów na dobę, najlepiej wody niegazowanej.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie