JAK DBAĆ O HIGIENĘ RĄK?

Marek Szydełko
08.05.2020

Higiena rąk jest niezwykle ważna – nie tylko w czasie, w którym obecnie się znajdujemy, ale również na co dzień. To na dłoniach gromadzi się bowiem najwięcej bakterii, które bardzo łatwo się rozprzestrzeniają. Co zrobić, by zabezpieczyć swoje ręce przed wirusami? Dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

CZĘSTE MYCIE RĄK – CZY TO FAKTYCZNIE DZIAŁA?

Najlepszym sposobem na to, by pozbyć się z rąk bakterii jest częste mycie ich mydłem. Warto wyrobić w sobie ten nawyk, a ta czynność stanie się tak naturalna, jak szczotkowanie zębów. Wychodząc z toalety, wracając z pracy, po powrocie z zakupów, przed jedzeniem czy nawet po spacerze – w każdym z tych przypadków dobrze jest umyć swoje ręce mydłem. Warto pamiętać, żeby mydlić je przez 30 sekund, by wszystkie bakterie zostały w 100% usunięte. Potem należy je dokładnie spłukać i wytrzeć do sucha. Dzięki temu dłonie są zabezpieczone przed wirusami. Mycie rąk z użyciem mydła oraz wody to zdecydowanie najprostszy sposób na zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się bakterii.

ŻEL ANTYBAKTERYJNY DO RĄK – ALTERNATYWA DLA MYDŁA

Jeśli jesteś na zewnątrz albo nie masz możliwości umycia rąk, jednak potrzebujesz je oczyścić, zastosuj żel antybakteryjny do rąk. Wybieraj produkty, które w swoim składzie zawierają od 60% do 95% alkoholu. Jeśli chodzi o zwalczanie wirusów, najskuteczniejszy okazuje się być Ethanol. Tego typu preparaty sprawdzą się nie tylko do dezynfekcji rąk, ale również telefonu. Bardzo ważne jest, by wyczyścić go po powrocie do domu. Zwłaszcza, jeśli używałeś smartfona będąc na zewnątrz.  

JAK PRAWIDŁOWO MYĆ RĘCE?

Bez względu na to, czy myjesz ręce mydłem czy żelem antybakteryjnym, bardzo ważna jest technika, a także czas wykonywania tej czynności. Właśnie dlatego specjalne instrukcje zostały przygotowane między innymi przez Światową Organizację Zdrowia, a w Polsce przez Główny Inspektorat Sanitarny. Krok po kroku opisano w niej, jak powinno wyglądać mycie rąk. Wiele osób ma bowiem problem ze skutecznym czyszczeniem dłoni. Często robimy to bardzo pobieżnie, a wtedy nie przynosi to pożądanych efektów. Podczas mycia rąk wyjątkowo istotne jest namydlenie wszystkich obszarów dłoni: wewnętrznych powierzchni, palców, kciuków, wierzchów dłoni, a także nadgarstków. Jak wcześniej wspominaliśmy całkowity czas mycia rąk powinien wynosić 30 sekund.

Jeśli zaś chodzi o dezynfekcję rąk za pomocą żelu antybakteryjnego, wmasowuje się go do momentu całkowitego wchłonięcia. Ze względu na to, że przebiega to dosyć szybko, przez wiele osób ta metoda może być odbierana jako łatwiejsza do wykonania, dlatego wiele osób tak chętnie stosuje żele antybakteryjne. Choć na początku był problem z ich zakupem, dzisiaj oferuje je praktycznie każda apteka internetowa.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie