Gdzie występuje witamina D? Jak ją uzupełnić?

Piotr Kowalczyk
30.04.2020

Witamina D jest jedyną witaminą, którą nasz organizm jest w stanie produkować samodzielnie. Ale nie zawsze i nie w każdych warunkach. Nazywana jest witaminą słońca i to podczas ekspozycji na promieniowanie słoneczne w organizmie odbywa się jej synteza.

W naszej strefie klimatycznej odpowiednie natężenie promieni słonecznych jest od maja do września. Ale co z pozostałymi miesiącami? Wtedy powinniśmy sięgnąć po suplementację, aby nie dopuścić do niedoborów. Biorąc pod uwagę to, że w związku z epidemiologicznymi ograniczeniami mamy utrudniony dostęp do świeżego powietrza i słońca, uzupełnianie witaminy D jest jeszcze ważniejsze.

Czym grożą niedobory witaminy D?

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób dostarczać do organizmu witaminę D, warto zastanowić się nad tym, dlaczego jest nam potrzebna i jakie są konsekwencje tego, że jest jej za mało. Witamina D odpowiada za regulację poziomu, wchłanianie i wydalanie wapnia we krwi. Jest niezbędnym budulcem kości i zębów. Oprócz tego zapobiega anemii, cukrzycy, alergiom i depresji.

Wśród podstawowych symptomów, które mogą sygnalizować, że w naszym organizmie jest niewystarczająca ilość witaminy D, zaliczyć można osłabienie mięśni, wrażliwość na ból, problemy z koncentracją, senność, czy podwyższone ciśnienie krwi. Zmniejsza się też odporność na różnego rodzaju infekcje. Niestety są to objawy, które mogą towarzyszyć wielu chorobom, więc potrzeba obserwacji i diagnostyki. Dla pewności najlepiej wykonać morfologię i badanie poziomu witaminy D. Jeśli niedoborów jest dużo, prowadzą one to tak poważnych chorób jak krzywica.

Czym uzupełnić witaminę D?

Nie ma zbyt wielu naturalnych produktów, w których witamina ta występuje w dużych ilościach. Źródłem witaminy D są przede wszystkim tłuste ryby morskie, jak łosoś, makrela i śledź. Śladowe ilości znajdują się w jajach, mleku albo jogurcie. Chyba że producent zaznaczy, że dany jogurt ma zwiększoną ilość witamin.

Jeśli chcemy mieć pewność, że dostarczamy do organizmu odpowiednią ilość witaminy D, powinniśmy wziąć pod uwagę suplementację. W aptece nie brakuje preparatów, w których jest aż 1000 lub 2000 j.m. Możemy też wziąć pod uwagę napoje witaminowe OSHEE. Są one naturalne, nie zawierają konserwantów i barwników, za to mają mnóstwo witamin. Niezależnie od tego, w jakiej formie przyjmujemy witaminę D, musimy pamiętać, że należy ona do grupy tych witamin, których nadmiar jest równie szkodliwy, jak niedobory. Należy zatem przyjmować suplement lub napój według zaleceń producenta.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie