Gdy boli ząb. Co może pomóc zanim pójdziesz do dentysty?

Remigisz Szulc
13.08.2019

Ból zęba jest jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości, której nikt z nas nie chciałby doświadczyć. Biorąc jednak pod uwagę, że ponad 90% Polaków cierpi na próchnicę, prędzej czy później większość mieszkańców naszego kraju doświadczy tego nieprzyjemnego stanu. Ból zęba zawsze zwiastuje nieuniknioną wizytę u dentysty, jednak można sobie też pomóc tymczasowo, np. wtedy, gdy ból pojawia się w nocy lub w weekend. Kilka praktycznych porad znajdziesz w naszym artykule.

Środki przeciwbólowe

W uśmierzeniu bólu zęba bardzo pomocne i skuteczne są niesteroidowe leki przeciwzapalne, do których zaliczamy środki na bazie ibuprofenu oraz paracetamolu. Jeśli ból jest bardzo dokuczliwy, możesz się poratować tabletką. Czasami taka „kuracja” przynosi długotrwałe efekty i dolegliwości mijają na dobre.

Płukanki ziołowe

Są bardzo skuteczne w przypadku bólu dziąseł i stanów zapalnych w jamie ustnej. Szczególnie możemy tutaj polecić płukanki z szałwii oraz rumianku. Działanie przeciwbólowe wykazują również goździki, które są popularną przyprawą i można je znaleźć w niejednej kuchni.

Coś na ubytek

Jeśli ból zęba ewidentnie jest spowodowany powstaniem dużego ubytku (mogła np. wypaść stara plomba), skutecznym sposobem na tymczasowe złagodzenie dolegliwości będzie umieszczenie w dziurze wacika nasączonego olejkiem goździkowym lub jodłowym. Jeśli nie masz takiego w domu, poszukaj olejku kamforowego lub zwykłych kropli walerianowych.

Masaż

Nie jest to może najskuteczniejszy sposób na bolący ząb, ale może przynieść chwilową ulgę i przede wszystkim pozwoli oswoić się z dolegliwością do czasu wizyty u dentysty. Można masować bolącą część szczęki, ale uważać, by nie uciskać zęba dającego takie objawy.

Czopek

Jeśli ból jest nie do zniesienia i dodatkowo wyraźnie odczuwa się pulsowanie zęba, może to świadczyć o zapaleniu miazgi – czyli nie obejdzie się bez leczenia kanałowego. W takiej sytuacji pomocne będzie przyjęcie leku przeciwbólowego w czopku, np. pyralginy – taka aplikacja powoduje szybsze uwolnienie substancji czynnej. Tak czy inaczej trzeba pilnie umówić się na wizytę u dentysty.

Pamiętaj również, że jeśli ból jest bardzo silny, to masz prawo skorzystać z pilnej pomocy stomatologicznej. W każdym dużym mieście działają ostre dyżury dentystyczne – najczęściej w szpitalach. Przyjmują one pacjentów bez kolejki także w dni wolne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie