Dlaczego warto jeść czekoladę? Argumenty dla łasuchów!

Marek Szydełko
24.03.2022

Czekolada jest prawdopodobnie najpopularniejszym produktem spożywczym zaliczanym do kategorii słodyczy na świecie. Wszyscy choć raz w życiu ją jedliśmy, większość z nas ją uwielbia, ale z drugiej strony panuje przekonanie, że jest niezdrowa i powinna zostać wykluczona z diety m.in. osób z nadwagą, cukrzyków czy stawiających na zbilansowane odżywianie. To nie do końca prawda. W rzeczywistości jedzenie czekolady, oczywiście w rozsądnych ilościach (np. mała kostka dziennie) może być nawet korzystne dla zdrowia. Konkretne argumenty znajdziesz w naszym poradniku.

Czekolada to bogate źródło cennych składników odżywczych

Mamy tutaj oczywiście na myśli prawdziwą czekoladę, a nie produkty czekoladopodobne. W szczególności dotyczy to czekolad gatunkowych, zawierających dużo naturalnego kakao (minimum 50%) – deserowych i gorzkich oraz pozbawionych dodatku cukru stołowego (sacharozy).

Taka czekolada jest bardzo zasobna w żelazo oraz magnez, a więc do diety śmiało mogą ją włączyć osoby ciężko pracujące fizycznie, pijące dużo kawy oraz zagrożone anemią. Ponadto czekolada stanowi źródło potasu i fosforu, które mają kluczowy wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego.

Czekolada dostarcza przeciwutleniaczy

Przeciwutleniacze to związki chemiczne, które wykazują działanie antynowotworowe. Ich naturalnym źródłem jest kakao, a więc główny składnik dobrej jakościowo czekolady. Przeciwutleniacze zawarte w tym produkcie spożywczym to przede wszystkim polifenole i flawonoidy, a więc naturalni wrogowie wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzeniowe i ryzyko rozwoju nowotworów.

Ma zbawienny wpływ na psychikę

Na pewno zauważyłeś, że po zjedzeniu kostki czekolady od razu masz lepszy nastrój. Nie ma w tym żadnej magii. Jest to efekt tego, że czekolada stanowi źródło tryptofanu, a więc aminokwasu będącego prekursorem serotoniny określanej mianem „hormonu szczęścia”. To właśnie spadek poziomu serotoniny w mózgu jest przyczyną złego nastroju oraz stanów depresyjnych.

Stabilizuje stężenie glukozy we krwi

Czekolada wcale nie jest zakazana w diecie osób chorych na cukrzycę typu II. Wprost przeciwnie: wysokiej jakości czekolada ma na tyle niski indeks glikemiczny, że śmiało może być spożywana w rozsądnych ilościach, przyczyniając się przy tym do stabilizowania stężenia glukozy we krwi i tym samym zmniejszając ochotę na inne słodkości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie