Dlaczego warto badać wzrok?

Maciej Piwowski
06.05.2021

Problemy ze wzrokiem to ten aspekt zdrowia, którego nigdy nie wolno bagatelizować. Niestety powszechnie wizyta u specjalisty stanowi często przykrą ostateczność. Należy koniecznie zmienić to podejście! Okulista pomoże nam znaleźć źródło dolegliwości i wskaże drogę do ich rozwiązania a jednym z najistotniejszych elementów ewentualnego leczenia jest szybka reakcja. Pamiętajmy o tym!

Jak często badać wzrok?

Badanie wzroku wykonujemy zawsze, kiedy dostrzeżemy u siebie zaburzenia widzenia. Uwagę należy zwrócić na każde, nawet najmniej pozorne symptomy, jak na przykład:

  • rozmazujący się obraz
  • niewyraźne widzenie
  • często mrużenie oczu
  • bóle głowy
  • łzawienie, szczypanie oczu

Dolegliwości mogą być różnorodne, dlatego musimy zaufać intuicji. W kwestii zdrowia naszych oczu, głupie pytania nie istnieją. A jeśli tak, lepiej je zadać niż żałować, kiedy będzie już za późno. Okresowe, profilaktyczne wizyty u okulisty, powinniśmy odbywać także w przypadku braku wystąpienia niepokojących objawów. Lekarze rekomendują następującą częstotliwość badań:

  • Osoby dorosłe w przedziale 18-60 lat, powinny poddawać się prewencyjnym badaniom wzroku przynajmniej raz na dwa lata
  • Wszystkie osoby po 60 roku życia lub osoby młodsze, u których stwierdzono wadę, powinny uczęszczać na wizyty kontrolne minimum raz na 12 miesięcy, bądź według zaleceń specjalisty

Działania profilaktyczne mają na celu wykrycie zmian i omówienie rokowań na przyszłe lata. 

Jakiego specjalistę wybrać?

Pierwsze badanie wzroku należy przejść w wieku dziecięcym - pomiędzy 2 a 3 rokiem życia w sytuacji, gdy nic nie przemawia za wystąpieniem wady wzroku. Jeżeli natomiast jedno z rodziców zmaga się z nadwzrocznością lub innymi niesprawnościami, dziecko powinno odbyć wizytę już w 1 roku życia. Często jednak nie mamy pewności, do kogo zwrócić się o pomoc. Czym zajmują się konkretni specjaliści?

Okulista - lekarz pierwszego kontaktu, zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób związanych z oczami

Optyk -osoba odpowiedzialna za wykonanie okularów na podstawie recepty wystawionej przez okulistę (udajemy się w przypadku konieczności naprawy lub konserwacji okularów)

Refrakcjonista - zajmuje się dobieraniem okularów lub soczewek korygujących wady wzroku

Dlaczego warto chodzić do okulisty/optyka?

U okulisty

Jeśli sami nie zadbamy o nasze zdrowie, prawdopodobnie nikt tego za nas nie zrobi. Profilaktyczne wizyty u okulisty, pozwolą nam wykryć wszelkie schorzenia znacznie wcześniej, dzięki czemu szanse na wyleczenie każdej choroby nieprawdopodobnie wzrosną. Regularne badania wzroku upewniają nas także o faktycznym stanie oczu. Nawyk dbania o formę i stan organizmu warto budować w dzieciach od najmłodszych lat.

U optyka

Istotnym czynnikiem leczenia wszelkich wad, jest dobór odpowiednich okularów lub soczewek. Wizyty u optyka przekładają się w dużym stopniu nie tylko na zdrowie naszych oczu, ale również samopoczucie. Zdarza się, że nawet najlepsze okulary ulegają drobnemu uszkodzeniu, psują się lub zwyczajnie zaczynają nam się nudzić. Z pomocą przychodzą salony optyczne. Doświadczenie podpowiada nam, że nie warto na nich oszczędzać; wysokiej jakości, idealnie dopasowane do nowych oprawek szkła, potrafią zmienić całe nasze postrzeganie.

Ze względu na szczególną specyfikę pracy optyka, powinniśmy unikać najtańszych usług w tej branży. Wykonanie okularów na podstawie recepty wymaga ogromnej cierpliwości i precyzji. Ponadto nowe patrzałki muszą dobrze wyglądać przede wszystkim na nosie! Znalezienie wymarzonych okularów nie jest prostym zadaniem, ale przyniesie nam prawdziwy komfort noszenia, za co sobie bez wątpienia podziękujemy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie