Dlaczego swędzi Cię głowa? Możliwe przyczyny

Jerzy Biernacki
02.09.2021

Powodów świądu skóry głowy może być całe mnóstwo – od tych zupełnie prozaicznych, aż po te o podłożu chorobowym. Jedno jest pewne: jeśli od dłuższego czasu uporczywie drapiesz się po głowie, to nie powinnaś tego bagatelizować. Wskazana jest wizyta u dermatologa, który oceni, czy np. nie masz grzybicy. To na szczęście tylko jedna z możliwości. Inne najczęstsze przyczyny swędzenia głowy omawiamy w naszym poradniku.

Łupież

To nie jest tylko problem estetyczny. W rzeczywistości łupież ma podłoże grzybiczne, dlatego nie powinnaś lekceważyć jego objawów, do których zaliczamy także denerwujące swędzenie skóry głowy. W walce z łupieżem pomocne są szampony lecznicze, ale jeśli to nie pomogło, wówczas pozostaje Ci już tylko wizyta u dermatologa, który przepisze Ci odpowiednie preparaty przeciwgrzybicze i przeciwłojotokowe.

To warto wiedzieć

Łupież zdecydowanie częściej dotyka mężczyzn.

Łojotokowe zapalenie skóry

Jeśli nie masz łupieżu, ale świąd skóry głowy zaczyna Cię doprowadzać do szału, to możesz zacząć podejrzewać tę chorobę. Charakterystyczne dla łojotokowego zapalenia skóry jest to, że poza świądem odczuwa się także pieczenie skóry, a objawy ustępują lub istotnie się zmniejszają po umyciu głowy szamponem. Aby potwierdzić diagnozę konieczne jest wykonanie trichoskopii. W leczeniu stosuje się preparaty przeciwgrzybicze oraz specjalne kosmetyki z selenem lub pyrytionianem cynku.

Alergia

Swędzenie skóry głowy nie musi mieć wcale podłoża chorobowego. W grę wchodzi także reakcja alergiczna na któryś ze składników kosmetyków pielęgnacyjnych. Jeśli świąd pojawił się po zmianie szamponu lub odżywki, to na jakiś czas wróć do poprzednich kosmetyków i sprawdź, czy objawy ustąpiły. Jeśli tak, to wiesz już, co było przyczyną.

Atopowe zapalenie skóry

Atopia najczęściej pojawia się na rękach, nogach, plecach i brzuchu, ale u niektórych osób można ją dostrzec także na skórze głowy. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą nieuleczalną, o podłożu immunologicznym, która jednak czasami mija samoistnie. Aby ją kontrolować konieczne jest stosowanie odpowiednich dermokosmetyków o działaniu nawilżającym i ochronnym.

Łuszczyca

Inną możliwością jest łuszczyca, czyli bardzo poważna choroba dermatologiczna, która objawia się powstawaniem charakterystycznych łusek na skórze. U osób z łuszczycą można zauważyć także zmatowienie i osłabienie włosów. Jeśli podejrzewasz u siebie tę chorobę, to nie zwlekaj z wizytą u dermatologa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie