Dlaczego masz ciągle zimne stopy? Mniej oczywiste przyczyny tego problemu

Krzysztof Jagielski
21.02.2022

Zimne stopy kojarzymy przede wszystkim z pogorszonym krążeniem, jednak to wcale nie musi być powód, dla którego szczególnie wieczorem zakładamy grube skarpety i jeszcze chowamy stopy pod kocem. Ta nieprzyjemna przypadłość może być objawem różnych problemów zdrowotnych, ale też mieć swoje źródło w niskiej higienie życia. Poznaj zatem mniej oczywiste przyczyny zimnych stóp.

Niska aktywność fizyczna

Nie każdy wie, że zimne stopy wieczorem mogą być sygnałem świadczącym o tym, że za mało się ruszamy. Brak aktywności fizycznej powoduje pogorszenie krążenia, zwłaszcza w kończynach dolnych. Aby temu zaradzić wystarczy nawet tylko spacerować czy gimnastykować się w domu.

Anemia

Anemia jest stanem, w którym następuje niedobór tlenu w tkankach, co ma związek ze zbyt niskim poziomem żelaza. Może się to objawiać właśnie zimnymi stopami oraz bladością, co powinno już skłonić do wykonania podstawowych badań krwi.

Palenie tytoniu

Palacze papierosów znacznie częściej narzekają na marznięcie stóp, co jest bezpośrednio związane ze skurczeniem się naczyń krwionośnych – a to już wstęp do miażdżycy. Objawem tego stanu jest właśnie odczuwanie zimna w stopach oraz w dłoniach.

Przewlekły stres

Stres powoduje tzw. centralizację krążenia, w efekcie czego zaburzone zostaje krążenie w dolnych kończynach. Jeśli codziennie wieczorem, po bardzo ciężkim dniu w pracy, marzną Ci stopy, a nie narzekasz na inne problemy zdrowotne, to prawdopodobną przyczyną może być właśnie przewlekły stres.

Cukrzyca

Marznięcie stóp jest jednym z charakterystycznych objawów cukrzycy, czyli choroby prowadzącej do niedokrwienności kończyn dolnych (tzw. stopa cukrzycowa). Nie lekceważ tego objawu, zwłaszcza jeśli od pewnego czasu czujesz też przewlekłe zmęczenie, a do tego masz nadwagę i niezdrowo się odżywiasz.

Niedoczynność tarczycy

Osoby z niedoczynnością tarczycy bardzo często uskarżają się na marznące stopy, co ma związek z zaburzeniem termoregulacji organizmu. Ciepło potrzebne do utrzymania funkcji życiowych kumuluje się wokół kluczowych organów, w efekcie czego można odczuwać nadwrażliwość na niższą temperaturę właśnie w kończynach dolnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie