Dietetyczny detoks: kiedy jest Ci potrzebny? Jak go przeprowadzić?

Jerzy Biernacki
06.06.2020

Słowo „detoks” kojarzy dziś zupełnie inaczej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obecnie najczęściej używa się go w kontekście dietetycznym, podkreślając prozdrowotne właściwości detoksu i zachwalając jego wpływ na samopoczucie oraz sylwetkę. Detoks można oczywiście przeprowadzić we własnym zakresie, wcale nie trzeba sięgać po gotowe specyfiki. Głównym celem jest pozbycie się z organizmu (przede wszystkim jelit) zalegających toksyn i ubocznych produktów przemiany materii. Sprawdź, kiedy warto przeprowadzić detoks i jak się za to zabrać.

Sygnały świadczące o tym, że potrzebujesz detoksu

Ludzki organizm to najlepiej zaprogramowany „komputer” na świecie, który sam doskonale wie, czego mu potrzeba. Wystarczy tylko prawidłowo odczytywać wysyłane przez własne ciało sygnały. O tym, że czas najwyższy przeprowadzić solidny detoks, świadczy przede wszystkim:

  • Brak energii
  • Wyraźne pogorszenie samopoczucia
  • Przybranie na wadze pomimo stosowania takiej samej diety
  • Uczucie ciągłego zmęczenia
  • Wzdęcia, gazy, zaparcia
  • Pogorszenie kondycji włosów, skóry i paznokci

Robimy detoks! Od czego zacząć?

Przede wszystkim detoks nie może być czymś, co zaczniesz od razu, bez wcześniejszego przygotowania. Nie dopuść do tego, aby Twój organizm przeżył ciężki szok, bo może się to skończyć np. rewelacjami żołądkowymi. Stosuj więc tutaj metodę małych kroków.

Zawsze zaczynamy od odstawienia wszelkich używek, w tym papierosów, alkoholu oraz kawy. Ewentualnie możesz przejść na maksymalnie jedną kawę z mlekiem lub herbatę (byle nie mocną). Postaraj się również wprowadzić zmiany do swojego jadłospisu. Optymalnie byłoby całkowicie wyeliminować mięso lub przynajmniej zmniejszyć częstotliwość jego jedzenia do 1-2 razy w tygodniu. Ogranicz spożycie produktów mącznych, przetworzonych, tłustych, zawierających duże ilości cukru. Zastąp to wszystko owocami i świeżymi warzywami, kaszą, ciemnym pieczywem.

Bardzo ważne przed rozpoczęciem detoksu jest zwiększenie swojej aktywności fizycznej. Nie musisz od razu zaczynać biegać. Na tym etapie wystarczą spacery, jazda na rowerze, gimnastyka. To poprawi perystaltykę jelit, co też dobrze wpłynie na skuteczność detoksu.

Detoks domowymi sposobami

Jest mnóstwo przepisów na domowy detoks i tak naprawdę nie da się wskazać, który z nich jest najlepszy. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji Twojego organizmu oraz tego, jak mocno się „zapuściłeś”. Na pewno warto zacząć od najprostszych rozwiązań, czyli:

  • Picia minimum 3 litrów wody mineralnej dziennie;
  • Picia szklanki wody z cytryną na czczo;
  • Picia zielonej herbaty – może być fajnym zamiennikiem kawy;
  • Picia naparów ziołowych, np. z pokrzywy czy czystka;
  • Picia soku z aloesu;

Taką kurację kontynuuj przez kilka dni, aż poczujesz się znacznie lżej. Pamiętaj, aby po skończeniu detoksu nie wracać do dawnych nawyków żywieniowych!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie