Czym jest przeziębienie włosów?

Mariusz Siwko
16.03.2021

Słyszałaś kiedykolwiek o przeziębieniu włosów? Jeśli nie, to spokojnie – jest to mało znana przypadłość, co jednak może o tyle dziwić, że stanowi jedną z najczęstszych przyczyn problemów z włosami. Z naszego poradnika dowiesz się, czym właściwie jest przeziębienie włosów, jak mu zapobiegać i co zrobić, gdy już Cię dopadnie.

Co to jest przeziębienie włosów?

O przeziębieniu włosów mówimy w momencie, gdy z powodu narażenia na działanie bardzo niskiej temperatury i innych niekorzystnych czynników, takich jak silny wiatr, następuje zahamowanie dostarczania składników odżywczych do cebulek włosowych. Stopniowo prowadzi to do ich osłabienia, w efekcie do przejścia większej części włosów w fazę telogenu, czyli wypadania.

Objawy przeziębienia włosów

Typowym objawem tej przypadłości jest nadmierne wypadanie włosów. Szacuje się, że martwić należy zacząć się w momencie, gdy codziennie znajdujemy w odpływie wanny czy prysznica ponad 100 kosmyków – oczywiście „na oko”. Jeśli dodatkowo zauważasz, że włosy dosłownie wypadają garściami, a nie zmieniłaś diety, nie zaczęłaś stosować innego kosmetyku czy nie cierpisz na chorobę przewlekłą, to możesz mieć do czynienia właśnie z przeziębieniem włosów.

Inne typowe objawy przeziębienia włosów, to:

  • rozdwojone końcówki,
  • suchość włosów,
  • szorstkość włosów,
  • łamliwość,
  • włosy stały się cienkie, gorzej się układają.

Jak leczyć przeziębienie włosów?

Podstawą jest wyeliminowanie czynnika ryzyka, czyli kontaktu z niską temperaturą. Powinnaś zacząć nosić czapkę oraz stosować kosmetyki ochronne o działaniu nawilżającym (np. mgiełki). W wietrzny dzień nie wahaj się założyć kaptur.

Uzupełnij też swoją dietę o produkty spożywcze bogate w cynk, selen, miedź, żelazo oraz witaminę E. Koniecznie zacznij stosować dobrą odżywkę do włosów oraz intensywnie je nawilżaj przy pomocy np. emolientów czy domowych masek na bazie oleju lnianego lub konopnego.

Jak zapobiegać przeziębieniu włosów?

Najważniejsze jest to, aby nie narażać pasm na bezpośredni kontakt z niską temperaturą. Musisz więc nosić czapkę, najlepiej bawełnianą, ewentualnie opatulać głowę chustką czy szalikiem. Wskazane jest również unikanie wychodzenia z domu z wilgotnymi włosami. Jeśli myjesz pasma rano, to zawsze dokładnie je wysusz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie