Czym jest nerwica sercowa?

Krzysztof Jagielski
19.11.2021

Nerwica sercowa nie jest osobną jednostką chorobową, ale przypadłością, która może towarzyszyć osobom żyjącym w bardzo silnym stresie. Lekarze coraz częściej obserwują takie przypadki, co stanowi bezpośredni skutek gwałtownego wzrostu tempa życia oraz niepokojów społecznych. Dowiedz się, czym dokładnie jest nerwica sercowa.

Nerwica sercowa, czyli właściwie co?

Nerwica sercowa to nie choroba, tylko objaw zaliczany do grupy zaburzeń lękowych. Ma związek z silnym napięciem nerwowym pacjenta, które przekłada się na zaburzenie pracy mięśnia sercowego. Serce może bić bardzo szybko, puls staje się nieregularny, ale co ciekawe – szczegółowe badania niczego nie wykazują. Wówczas można już zacząć podejrzewać, że zaburzenie ma podłoże nerwowe.

Objawy nerwicy sercowej

Pacjenci z tą przypadłością bardzo często trafiają do szpitala z podejrzeniem zawału serca. Nerwica sercowa daje bowiem podobne objawy. Choremu towarzyszy silny niepokój, obfite pocenie, strach o życie, ból w klatce piersiowej, duszności oraz kołatanie serca. Nic dziwnego, że bliscy wpadają w panikę i od razu wzywają karetkę, choć po czasie okazuje się, że tak pilna pomoc wcale nie była potrzebna.

Objawy nerwicy sercowej mijają samoistnie w momencie, gdy pacjent się uspokoi i znajdzie ujście dla negatywnych emocji, na przykład podczas snu czy spaceru. Atak nerwicy sercowej może być konsekwencją zarówno gwałtownego przeżycia (kłótnia, otrzymanie tragicznej wiadomości) lub przewlekłego stresu, który w pewnym momencie doprowadza do „przegrzania się” układu nerwowego.

Co robić?

Nerwicy sercowej nie leczy się w warunkach szpitalnych. Kluczowe znaczenie ma tutaj wyeliminowanie czynników, które doprowadzają pacjenta do takiego stanu. Konieczne jest więc ograniczenie stresu poprzez zmianę trybu życia oraz swoich nawyków. Jeśli pacjent jest przepracowany, to musi zacząć od wzięcia urlopu, a następnie poważnie pomyśleć o podjęciu innej pracy.

W minimalizowaniu ryzyka kolejnych napadów nerwicy sercowej bardzo dobrze sprawdza się sport – wysiłek fizyczny niweluje stres, pozwala pozbyć się złych emocji oraz zdrowo zmęczyć, dzięki czemu problemy np. w pracy wydają się już nie być aż tak poważne, jak wcześniej.

W skrajnym przypadku, gdy pacjent cierpi na przewlekły stres i ma ewidentne objawy nerwicy czy zaburzeń lękowych, konieczne może być poddanie się psychoterapii.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie